Škoda Citigo E

Moderátor: Josef

Palo47
Příspěvky: 40
Registrován: sob 08. úno 2020 13:18:31

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod Palo47 » ned 24. kvě 2020 14:10:10

Pre “autodiag”

Chápem Tvoje stanovisko keď sa diagnostikou živíš a môžeš si dovoliť kupovať po pár rokoch nové auto.
Ja napriek Tvojim varovaniam budem cez OBD ELM vyčítavať to čo ma bude zaujímať. Žial VW (aj Škoda) je veľni skúpy na podrobnejšie technické informacie. Myslím, že mnohým veciam rozumiem viac ako bežný uživateľ a tak ma aj viac vecí zaujíma ako fungujú a ako vývojari riešili niektoré veci. Aj napr SoH lebo ma zaujíma, ani nie s praktického hľadiska, ako sú na tom s degradáciou súčasné Li-Ion , komkretne korejské LG Chem e63 asi vyrobené v Pl a ktoré požíva veľa europkych výrobcov.
Použivam jednak overené klony ELM a overené seriózne aplikacie a hlavne nič nekódujem.
Niekto vo voľnom čase lušti krížovky a ja si občas niečo rozanalyzujem aj cez OBD ELM.
Nemám záujem niečo kódovať aj keď sú to trivialne veci (počet blikaní smeroviek, default teplota Climatronic ......).

Inak iní výrobcovia majú k BEV aplikacie, kde sprístupnili možno az 99% toho čo zaujíma mňa.
Žial VW je v SW slabučký, aj mnohé základne veci riadne nefungujú.Napr vo We Connect pre iOS sú domiešané údaje spotreby. A to na podpore sa ma tvrdo presviedčali, že je to v poriadku.
Ako profesionála diagnostika máte iste záujem aby nikto na nič nesiahal a so všetkým chodil do autorizovaného servisu. Tomu napomáha ak neskutočne zlý manuál na e-up, kde chyba množtvo dôlezitých informacii pre bežného uživateľa, napr ako dlho môže auto stáť aby nebolo potrebné dobiť 12 V aku. E-up má pomerne veľký kľudový odber a moderné bezúdržbové aku už začínajú sulfatovat pri cca 12,5 V (cca 50% vybitie) a pri cca 12,1 v už sulfatujú po 10 hod. Škoda že VW nedal do infotaimentu možnosť zobrazit napätie 12 V aku (transportný mód to má).
Aj samotná GSM komunikácia a zrejme aj VW obsluhujúci server sú archaické riešenia. Celé mi to pripomína časy spred 20 rokov keď sa na prístup k internetu pouźivalo vytáčaná telefonna linka (Dial Up). Iste, sú tam niektoré problémy - vozidlo - SIM asi nemôže byť trvale Online, lebo by narástol kľudový odber vozidla a bol by problém s výdržou 12 V aku. Ale už dlho sú k dispozícii ine formy ( napr SigFox) kde sú odbery extrémne minimalizovane a kapacita na tých par Byte by určite postačovala. Ale možno je na to záväzná EU norma ktorá požaduje GSM.

To ako je VW nešikovný v SW riešeniach je aj súčasna zvolávačka a zastavenie predaja na najnovšie VW, Seat, Škoda kde nespoľahlivo funguje práve komunikacia so SIM modulom - e Call myslím, že tak sa to volá.

Ale samotné e-up sa mi veľmi pozdáva (a keď, a možno preto, že koncept je 11 rokov starý) ako veľmi rozumný kompromis pre mikro (ale pre dvoch pohodlné) mestké, prímestké vozidlo - len pre toho kto ma možnosť nabíjať zo zásuvky (rapidgate). Ale bez VW ECO bonusu a SK dotácie ( stále nevyplatenej) by som ho nekupoval. Mám ho ako druhé auto k 9 ročnému TDI ktorým jazdím zásadne mimo mesto (s emisiami NOx ozeleňujem trávičku okolo ciest a CO2 stopa by bola v CZ asi lepšia ako čisté elektro kvoli nepriaznivému CZ energertickému mixu).
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1070
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod Citigo e IV » úte 26. kvě 2020 9:46:17

Palo47 píše:Ahoj.

Inak na fore goingelectric som so “zdesením” čital dlhý thread o chybe pohonu na uplne nových e-up ( 1500 až 3500 km). Boli tam dokumentované cca 4 zlyhania. Vo všetkých prípadoch bola predpokladaná chyba v HV baterii (resp v BMS ktorý je súćastou). Ja mam 1000 km a už sa radšej nebudem s ním uvažovať jazdu keď musím byť v cieli a aj načas. Dosť mi to pokazilo náladu a radosť z e-up.


Ten Váš poslední odstavec jsem pochopil tak, že s novým autem nebudete jezdit třeba na obchodní schůzky, nebo do práce když tam musíte být včas?
Osobně si myslím že porucha na voze je tak málo pravděpodobná oproti třeba defektu pneumatiky, nebo dopravní nehodě, že takhle uvažovat opravdu nemá smysl.
Ale třeba jízdu do vdálenější nemocnice s nějakým akutním stavem bych si raději elektromobilem opravdu rozmyslel to riziko za to fakt nestojí když jde o zdraví, tak bych opravdu šel do o tři řády spolehlivější nafty :lol: :lol:
autodiag
Příspěvky: 236
Registrován: sob 29. zář 2018 17:04:23

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod autodiag » úte 26. kvě 2020 10:15:35

..ja si myslim ze e-mobil NENI urceny kazdemu a nekteri by si ho nemeli kupovat...
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1070
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod Citigo e IV » úte 26. kvě 2020 11:08:17

Já bych šel ještě dál, speciální autoškolu a školení na elektromobil a pak teprve vydat povolení k nákupu elektrického vozidla, něco jako obdobu zbrojního průkazu :D
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod Štemba » úte 26. kvě 2020 11:23:06

Začít je třeba řidičákem pro cyklisty, elektrokola obzvláště, leze na to kdekdo bo nepotřebuje fyzičku, vyhlášku to nezná a moce se to v provozu, navíc velké procento pod vlivem. Elektrokola jsou z heldiska bezpečnosti provozu mor, bohužel.
P.S. je to kopání do vlstních řad, sám jsem cyklista...
autodiag
Příspěvky: 236
Registrován: sob 29. zář 2018 17:04:23

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod autodiag » úte 26. kvě 2020 17:31:01

Štemba píše:Začít je třeba řidičákem pro cyklisty, elektrokola obzvláště, leze na to kdekdo bo nepotřebuje fyzičku, vyhlášku to nezná a moce se to v provozu, navíc velké procento pod vlivem. Elektrokola jsou z heldiska bezpečnosti provozu mor, bohužel.
P.S. je to kopání do vlstních řad, sám jsem cyklista...


s tim se da souhlasit,ja e-kolo jeste nemam,na kole taky jezdim, ale kdyz vidim co mi jezdi kolem dilny (cyklostezka) kdejaky duchodce nebo mladi ,co to da ,do toho chodci nebo zenske s kocarky (to je kapitola sama pro sebe) stylen ted judu j a poserte se :(
Uživatelský avatar
Radovan
Příspěvky: 1175
Registrován: sob 05. pro 2015 18:01:29
Bydliště: Ostrava-Plesná
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod Radovan » stř 27. kvě 2020 15:48:39

Aneb česká klasika jak ojebat cyklostezku pro voliče. Před chodník dáme značku kombinovaná stezka pro cyklisty/pro chodce a volební slib je splněn. Náklad nula nula nic a že se tam budou plést cyklisti, koloběžky, matky s dětmi s kočárky, procházející se penzisti, děcka na skateboardech a navrch pejskaři venčící miláčky na dlouhém vodítku, na to sere Bílý Tesák. Řešíme to s těmi dementy z radnic furt dokola. Oni vůbec nechapou, že elektrokolo i s omezovačem dává 25 km/h, normální kolo kolem 20 a do to se 3 km/h šourají chodci, nedodržující pravou levou stranu pro míjení. Takže úrazy a stížnosti jsou jen otázka času. Korunu tomu nasadí policajt, co ohleduplnému cyklistovi vidícímu zacpanou společnou stezku lidmi a jedoucímu souběžně po silnici pohrozí pokutou, neb je povinen souběžnou cyklostezku použít. :twisted:
Peugeot Ion nový 2014 nyní 121 tis. km,2016 ojetý 77 tis. (91 vše),ekolo Agogs SilverGo 2013,FVE 3,6kWp 2009+11,55 kWp 2024,21 kWh bat,2 WB,solár.panely Vaillant 250 L 2010,vrtaná studna 1999,permakulturní zahrada 2017,dřevodům sendvič.panel 2000
TomTom
Příspěvky: 153
Registrován: úte 24. pro 2019 9:54:07

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod TomTom » stř 27. kvě 2020 20:33:51

Jelikož jezdím na kole dost, tak za celou dobu jsem po cyklostezce nejel. Nechci si ničit kolo a už vůbec bych nerad někoho srazil. Elektrokola mi neva, dávají většinou jen 250W, takže v kopci si ho dojedu, zavěsím se, posvačím a pak jedu dál. Babetty jsou pro mě výzva, těch se držet je někdy celkem oříšek - zvláště když jsou poladěný :lol: Miluju John Deere traktory, s němi se dá jet několik kilometrů šedesátkou :D
Hyundai Ioniq EV Ultimate 2019 Polar white
Tesla Model 3 SR+ 2021 55kWh LFP White
FVE hybrid 7,5kWp + 5,7kW baterie
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod Štemba » stř 27. kvě 2020 22:10:35

TomTom píše: Miluju John Deere traktory, s němi se dá jet několik kilometrů šedesátkou :D

Tak to musí bejt precipovanej, legislativně je u nás maximalka u traktoru 40km/h.
Pisi69
Příspěvky: 47
Registrován: ned 01. pro 2019 8:57:19

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod Pisi69 » čtv 28. kvě 2020 18:33:18

Ahoj chci se zeptat zda z Vás si někdo už nechal na iV dokodovat níže uvedene a případně kde a za kolik. (Nejlépe okolí Prahy)

Děkuji za info
1) pamatovani poslední nastavené teploty klimatizace
2) automatické uzamknuti vozu při rozjezdu
3) automatické odemknuti celého vozu po otevření dveří řidiče
4) 5x blikaní směrovky
autodiag
Příspěvky: 236
Registrován: sob 29. zář 2018 17:04:23

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod autodiag » pát 29. kvě 2020 6:25:34

Pisi69 píše:Ahoj chci se zeptat zda z Vás si někdo už nechal na iV dokodovat níže uvedene a případně kde a za kolik. (Nejlépe okolí Prahy)

Děkuji za info
1) pamatovani poslední nastavené teploty klimatizace
2) automatické uzamknuti vozu při rozjezdu
3) automatické odemknuti celého vozu po otevření dveří řidiče
4) 5x blikaní směrovky


1.ano
2.nemel jsem aktivni z vyroby
3.mel jsem aktivni z vyroby
4.bliknou jednou ,nastaveni z vyroby

tu klimu jsem si nakodoval sam


co zase ale stve me,je nesmyslna automatika zamceni nabijeci zasuvky..proc kdyz je auto odemcene a zrovna se vyndal klic ze zapalovani jsou krytky nabijeci zasuvky stale zamcene a ja musim bud zase ke dverim a zmacknout odemknuti odemknuteho auta nebo DO..to mi prijde hodne nelogicke
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod Štemba » pát 29. kvě 2020 22:36:24

autodiag píše:co zase ale stve me,je nesmyslna automatika zamceni nabijeci zasuvky..proc kdyz je auto odemcene a zrovna se vyndal klic ze zapalovani jsou krytky nabijeci zasuvky stale zamcene a ja musim bud zase ke dverim a zmacknout odemknuti odemknuteho auta nebo DO..to mi prijde hodne nelogicke

Po vytažení klíčku je nabíjecí zásuvka odemčená 30 sekund (abych nekecal, nejsem si teď jist, jestli po vytažení klíčku, nebo vypnutí motoru). Já když chci nabíjet, tak vystoupím, otevřu dvířka zásuvky, vytáhnu horní špunt ze zásuvky a pak si jdu rozmotat kabel k nabíjení. Většinou než ho zapojm, tak je slyšet servo zámku jak si zkouší zamkout zástrčku :lol:
autodiag
Příspěvky: 236
Registrován: sob 29. zář 2018 17:04:23

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod autodiag » sob 30. kvě 2020 13:34:10

postavene na palici,kdyz zamknu auto tak prosim,at se zamkne, ale pokud nezamknu proc jeste onanaovat ve vlastni garazi u odemceneho auta
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod Štemba » sob 30. kvě 2020 21:22:15

Na toto se ještě dá zvyknout, ale co mi vadí víc je, že odemceni auta odemkne zástrčku a ukončí nabíjení. Toto mohli udělat aspoň na dvojstisk na ovladači, takto když je třeba si něco vzít z auta při nabíjení, tak se ukončí nabíjení a je třeba jej znovu spustit...
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4052
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod Josef » sob 30. kvě 2020 21:32:35

Tak to je teda pěkný nesmysl takováhle funkce nechápu k čemu to mohlo být dobré To jsou ty systémy, které mají rozhodovat místo lidí....
Audi Q4 Sportback e-tron 50
JosefIV
Příspěvky: 78
Registrován: sob 23. lis 2019 12:09:55

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod JosefIV » ned 31. kvě 2020 10:02:35

A další věc, která není dořešená. Mám nastaveno, aby se vozidlo dobíjelo na 80%. To funguje, vozidlo připojím na wallbox a vozidlo se dobije na 80% a poté se nabíjení ukončí. Pokud se, ale nabíjení z nějakého důvodu přeruší a znovu spustí, tak se už nabíjení neukončí na 80%, ale pokračuje do 100%.
autodiag
Příspěvky: 236
Registrován: sob 29. zář 2018 17:04:23

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod autodiag » ned 31. kvě 2020 10:13:42

s tim problem uplne nemam ,ale ja dobijim na "100%"
nesdilin nazor preneseny ze starsich technologii o prospesnosti nabijeni jen do "80%" kapacity
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod Štemba » ned 31. kvě 2020 10:48:25

JosefIV píše:A další věc, která není dořešená. Mám nastaveno, aby se vozidlo dobíjelo na 80%. To funguje, vozidlo připojím na wallbox a vozidlo se dobije na 80% a poté se nabíjení ukončí. Pokud se, ale nabíjení z nějakého důvodu přeruší a znovu spustí, tak se už nabíjení neukončí na 80%, ale pokračuje do 100%.

Já mám astaveou minimální úroveň baterie na 80% a doplnění na 90% na 14:30 každý pracovní den a do těch 14:30 je jedno kolikrát odpojím či zapojím nabíječku, přes ten časový plán mi to jede OK.
JosefIV
Příspěvky: 78
Registrován: sob 23. lis 2019 12:09:55

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod JosefIV » ned 31. kvě 2020 11:05:01

Když fyzicky odpojím zástrčku a znovu zapojím tak to je bez problému. Ale Pokud mám vozidlo na wallboxu připojené a přes apku dobíjení přeruším a znovu spustím (např. potřebuji zapnout jiný spotřebič, který má velký odběr a "spadnul" by jistič) tak už dobíjení pokračuje do 100%.
JosefIV
Příspěvky: 78
Registrován: sob 23. lis 2019 12:09:55

Re: Škoda Citigo E

Příspěvekod JosefIV » ned 31. kvě 2020 11:06:44

autodiag píše:s tim problem uplne nemam ,ale ja dobijim na "100%"
nesdilin nazor preneseny ze starsich technologii o prospesnosti nabijeni jen do "80%" kapacity


To je určitě na každém jak se bude k baterii chovat. Ale když už tam ta možnost je tak to musí fungovat. Hlavně, že mi nějaká externí agentura od Škody už 2x poslala poštou rozsáhlý dotazník k nákupu citigoe, kde chtějí vědět veškeré detaily včetně příjmu domácnosti, to se asi zbláznili...