Kona servis

Moderátor: Josef

eHonza
Příspěvky: 72
Registrován: stř 16. pro 2015 6:29:09

Re: Kona servis

Příspěvekod eHonza » sob 13. kvě 2023 19:17:35

Lama píše:
eHonza píše:Nejhorší je to, že když jsem si koupil auto, tak pod tlačítko Hvězdička jsem si mohl uložit několik téměř libovolných položek menu, které nejčastěji používám. Prostě Oblíbené. Tak jako asi nikdo nemá v PC nebo v mobilu v záložkách jen 1 položku. Jenže soudruzi vývojáři rozhodli jinak. Tomu říkám "user friendly" přístup. Pak mi můžou posílat dotazník spokojenosti. Fuck all of them.

To uložení pod Hvězdičku je přeci možné, nebo jste ho nenašel?

Samozřejmě našel. Ale jak už jsem psal, když jsem si koupil auto, tak pod tlačítko Hvězdička jsem si mohl uložit několik položek menu, které nejčastěji používám. To znamená, že jsem tam měl Android Auto, Info o elektřině (Spotřeba elektřiny tam přímo nešla) a asi 5-6 dalších položek. Prostě Oblíbené. Bohužel po jedné aktualizaci SW už jde pod hvězdičku uložit jen jedna jediná položka - mám tam Android Auto. To znamená, že už tam nemůžu mít zároveň nic jiného, tedy ani Spotřebu elektřiny.

EDIT:
Čistě teoreticky bych si dovedl představit příčinu změny na cestě k menu Spotřeba elektřiny.
Ani dřív to nebylo nijak intuitivní - bylo třeba kliknout na EV, pak přímo na název Informace o elektřině a teprve pak se objevilo menu Spotřeba elektřiny.
Takže dejme tomu, že zadání by MOHLO znít: Udělejte to tak, aby to bylo lépe vidět.
Ovšem výsledek je ten, že kliknu na EV, objeví se ikona auta. Pak musím kliknout na 3 čárky a tam vybrat Informace o elektřině. Nebo kliknout přímo na ikonu auta a objeví se Informace o elektřině. To první je složitější, to druhé je méně intuitivní. Ale ať už je to jak chce, ať už uživatel zvolí jakýkoli z předešlých dvou postupů, tak poté musí kliknout na 3 čárky a teprve potom může zvolit menu Spotřeba elektřiny. Takže v obou případech méně intuitivní a zároveň složitější postup.
A to se o tom všem bavíme v klidu, na židli, před sebou mobil, tablet nebo PC. Jenže výše uvedený postup je řidič nucen dělat kolikrát za jízdy, v provozu, tedy na úkor bezpečnosti silničního provozu. Jasně, úplně na začátku potvrzuji, že si za jízdy nebudu hrát s ničím v infotainmentu. Ovšem tím se jen výrobce vyviňuje z případné zodpovědnosti za způsobenou nehodu a přesunuje ji na řidiče, nic víc. Ale že neudělal nic pro to, aby to měl řidič jednodušší, nebo naopak to řidiči přímo zkomplikoval, to už by asi u soudu nikdy neobstálo.
Naposledy upravil(a) eHonza dne sob 13. kvě 2023 20:24:03, celkem upraveno 2 x.
e-Kona 64kWh Czech edition 2020, 114.000 km
eHonza
Příspěvky: 72
Registrován: stř 16. pro 2015 6:29:09

Re: Kona servis

Příspěvekod eHonza » sob 13. kvě 2023 19:24:55

Marek71 píše:Neřekl bych, že debilové jsou programátoři. Co vím, tak to funguje tak, že programátor dostane zadání a to plní. Spíš bych se ptal kdo a proč zadává ty změny do SW, uživatelského rozhraní a pod. Podle toho, co tady čtu, tak ty změny jsou dost chaotické...

Dost pochybuju, že zadavatel změn úkoluje programátory tak detailně, že jim zadává, co a jak má přesně vypadat a jak se to má změnit. To by musel být sám programátor. Spíš to zadání z nějaké úrovně řízení vypadá asi jako "udělejte tam nějaký změny, aby to bylo vidět... jinak nebudou prachy". A podle toho to vypadá. Nemusí to mít logiku, nemusí to znamenat zlepšení komfortu uživatele, ale hlavně to musí být vidět. Často i za cenu toho, že pohřbí nějakou user friendly funkci.
e-Kona 64kWh Czech edition 2020, 114.000 km
Marek71
Příspěvky: 828
Registrován: stř 11. zář 2019 10:15:11

Re: Kona servis

Příspěvekod Marek71 » sob 13. kvě 2023 19:38:21

Samozřejmě, že na normálních projektech to chodí tak, že zákazník (zadavatel) dodá detailní informace včetně uživatelského rozhraní, návaznosti jednotlivých obrazovek, dizajnu. A to se pak záda programátorům, jak UI tak backend.

Ale jasně, v Hyundai/Kia to může fungovat jinak, jiná kultura, no :-)
eHonza
Příspěvky: 72
Registrován: stř 16. pro 2015 6:29:09

Re: Kona servis

Příspěvekod eHonza » sob 13. kvě 2023 20:19:24

Jestli to takhle funguje, tedy zadání "toto přidáte a toto vypustíte (i za cenu toho, že to poser***), tak už se potom nedivím ničemu.
e-Kona 64kWh Czech edition 2020, 114.000 km
garmont
Příspěvky: 451
Registrován: čtv 20. zář 2018 21:54:01

Re: Kona servis

Příspěvekod garmont » pon 05. čer 2023 19:26:47

Tak dneska proběhla serviska 45tis km.. Dělali mi geometrii (sjíždělo mi to přední pneu), dále se filtrovala chladící kapalina na svolávačku, půjčili mi náhradní auto a celková cena 4320,- včetně dph
Uživatelský avatar
MilanDka
Příspěvky: 51
Registrován: ned 17. črc 2022 20:59:21

Re: Kona servis

Příspěvekod MilanDka » úte 06. čer 2023 21:38:08

Tak ta geometrie není v pořádku ani na novém autě. V půli května jsem přebíral novou Konu a od začátku jsem se docela pral s řízením. Pořad to lehce táhlo vpravo. Naštěstí jsem to zavolal vlastně ještě cestou domu prodejci. Pak se s tím projel prodejce a říkal taky, ze to lehce táhne. Domluvil servis - tam se s tím projeli a ze je to OK. S tím jsem se nesmířil. Mezitím jsem jel i dálnici kde se to chovalo úplně stejně. Tam jsem i zjistil ze jsou opravdu hodně nevyvážené kola. To jsem si nechal převážit sám v pneuservisu u kamaráda - zjištěno 15-30 gramu na kolo.
Mezitím domluvena geometrie na záruku. Teprve minulý týden ji udělali - celá pravá strana byla lehce rozhozena.
Teď už konečně to auto jede rovně.
Proste nové auto. :o
Ještě dotaz: sluneční clona u řidiče - nedrnční někomu? Mě na i jen hrubém asfaltu. A pokud za ni vezmu jen lehce prstem tak prostě ta pružina v ni je slabá a clonu neudrží u stropnice. U spolujezdce je to OK. Toto jsem i reklamoval. Odpověď : zkoušeli jsme to na jiné Koně a tam se to chová stejně. Stal se obáváme ze ikdyz objednáme novou, tak to bude to samé.
V autě, kde je klid je jakýkoliv nežádoucí zvuk strašně slyšet.
Hyundai Kona Smart 64kW
Uživatelský avatar
jarsou
Příspěvky: 358
Registrován: ned 09. srp 2020 5:53:45

Re: Kona servis

Příspěvekod jarsou » úte 06. čer 2023 22:47:20

Geometrii jsem si nechal udělat po druhém servisu. Také to bylo rozhozené. Clona mi nedrnčí, ale mám jednoho z posledních koreánců. Doporučuji si nechat vyměnit tak po 30ti tisících olej v převodovce. I když to výrobce nepožaduje, tak byl totálně černý a v něm nečistoty...
Kona Electric 64 kWh, výroba 01/2020 Korea, v plné palbě...
eHonza
Příspěvky: 72
Registrován: stř 16. pro 2015 6:29:09

Re: Kona servis

Příspěvekod eHonza » stř 21. čer 2023 7:41:35

Od 14.6. je k dispozici aktualizace SW. Už to mám stažené, ale zatím nebyl čas to nainstalovat. To jsem zvědavý, co si na nás jihokorejští soudruzi zase nachystali. ;)

Jen tak mimochodem, napadlo mě, jestli by kromě upgrade SW byl možný i jeho downgrade. Nechat si předchozí verzi na záložní flashce a pokud by v nové verzi něco zásadně zmastili, tak to přehrát na předchozí verzi. Nezkoušel to někdo z vás? Případně nepsal o tom náhodou někdo někde na zahraničních fórech?
e-Kona 64kWh Czech edition 2020, 114.000 km
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Kona servis

Příspěvekod Lama » stř 21. čer 2023 7:51:54

eHonza píše:Od 14.6. je k dispozici aktualizace SW. Už to mám stažené, ale zatím nebyl čas to nainstalovat. To jsem zvědavý, co si na nás jihokorejští soudruzi zase nachystali. ;)

Jen tak mimochodem, napadlo mě, jestli by kromě upgrade SW byl možný i jeho downgrade. Nechat si předchozí verzi na záložní flashce a pokud by v nové verzi něco zásadně zmastili, tak to přehrát na předchozí verzi. Nezkoušel to někdo z vás? Případně nepsal o tom náhodou někdo někde na zahraničních fórech?

Psal jsem již 15.6. pod téma "aktualizace navigace gen 5" http://www.elektroforum.cz/viewtopic.php?f=42&t=1317&p=21407#p21407
Staré verze jsem uchovával, ale když vložíte starší verzi, tak nedostanete nabídku k aktualizaci...
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
alien5
Příspěvky: 62
Registrován: pon 04. črc 2016 23:35:10

Re: Kona servis

Příspěvekod alien5 » sob 01. črc 2023 4:03:56

Koukam ze ten podvozek blbne kazdemu. Take jsem mel rozhozenou levou stranu. Jinak mi porad neco vrcii kdyz lehce slapu na plyn vepredu , nevim zda naprava nebo motor..
Olej necham preventivne vymenit.Ted nalitano 68000. Take menena kapalina v ramci zaruky. Servis mi ani nestacil aktualizovat SW mapy se kously musel jsem sam doma nahrat a aktualizovat mapy atd..A vubec se mi nelibi ze kdyz dostanu nahradni auto kvuli svolavacce tam musim dotankovat auto. To by meli platit oni.
eHonza
Příspěvky: 72
Registrován: stř 16. pro 2015 6:29:09

Re: Kona servis

Příspěvekod eHonza » ned 02. črc 2023 11:51:25

Co se týká náhradního vozidla, protože nestihli výměnu chladící kapaliny včetně odvzdušnění, tak to se stane servisu podle mě vždycky jen jednou, když to dělají poprvé. Při dalších výměnách už si na to dají pozor a naplánují to tak, aby to stihli - ideálně ráno přistavit auto a odpoledne je to hotové. Za těch 1.5hod, které mají jako časovou normu, se to nedá stihnout, protože to je zřejmé jen prostý součet časů jednotlivých úkonů, ale samotné odvzdušnění vyžaduje delší dobu.
U mě to nestihli taky a taky mi nabídli na cestu domů náhradní vozidlo, ale prý že mi nemůžou dát EV, ale jen fosila. Tak jsem na to řekl, že nejsem proti, ale že nechci platit cenu benzínu, protože jsem to zdržení nezavinil. Tak nakonec souhlasili, že mi přece jen půjčí jejich předváděcí Konu. Stejně tam stojí od rána do večera a hlavně od večera do rána, takže není co řešit, když mi ji půjčí do druhého dne. Prostě předváděcí Kona měla o jednu předváděcí jízdu navíc. ;) Samozřejmě jsem jim vrátil Konu nabitou na 60% čili ve stavu, v jakém jsem ji přebíral.
e-Kona 64kWh Czech edition 2020, 114.000 km
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4060
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Kona servis

Příspěvekod Josef » ned 02. črc 2023 14:49:27

U mě to taky nestihli, možná to stihnou spíše náhodou :)
Audi Q4 Sportback e-tron 50
garmont
Příspěvky: 451
Registrován: čtv 20. zář 2018 21:54:01

Re: Kona servis

Příspěvekod garmont » pon 03. črc 2023 13:50:37

U mě to teda stihli v rekordním čase cca 2 hodiny.. od té doby najeto skoro 3tis km a zatím to nehlásí žádný problém...
Uživatelský avatar
jarsou
Příspěvky: 358
Registrován: ned 09. srp 2020 5:53:45

Re: Kona servis

Příspěvekod jarsou » pon 03. črc 2023 14:36:12

U mne to stihli za 5 hodin včetně testu 12V baterky a výměny oleje v převodovce. Díky dobrým vztahům jsem byl přímo u toho a technik mi komentoval, co dělá. Zajímavá zkušenost....
Kona Electric 64 kWh, výroba 01/2020 Korea, v plné palbě...
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4060
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Kona servis

Příspěvekod Josef » úte 04. črc 2023 7:25:32

garmont píše:U mě to teda stihli v rekordním čase cca 2 hodiny.. od té doby najeto skoro 3tis km a zatím to nehlásí žádný problém...


Mě to nehlásilo žádný problém ani předtím, ale bylo to povinné. Technik mi popisoval ten proces a mluvil něco o postupném plnění a odvzdušňování a že to prostě trvá celé odpoledne a s autem se musí ujet nějaký počet km. Když to udělali, začal prý svítit problém s kapalinou a celé to absolvovali znovu druhý den.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Uživatelský avatar
jarsou
Příspěvky: 358
Registrován: ned 09. srp 2020 5:53:45

Re: Kona servis

Příspěvekod jarsou » úte 04. črc 2023 12:11:11

To je nesmysl. To to udělali blbě. Kapalina se postupně vypouští ze 3 okruhů (chladič, baterka a chladící okruh klima), které se následně profoukávají stlačeným vzduchem a následně se celý systém znovu přes nádržku u motoru naplní. Pak se nechá běžet klimatizace a oběhové čerpadlo pomocí přístroje připojeného přes OBD a postupně se kapalina dolévá do okamžiku, kdy již hladina v nádobce neklesá. To celé trvalo maximálně 5 hodin (od 9ti do 14ti), kdy se technik mohl věnovat ještě jiným záležitostem. Po 50 km při dojezdu domů jsem nádržku znovu zkontroloval a hladina se nezměnila. Žádnou chybu mi to ani před a ani po nehlásilo...
Kona Electric 64 kWh, výroba 01/2020 Korea, v plné palbě...
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4060
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Kona servis

Příspěvekod Josef » úte 04. črc 2023 19:31:20

Já v tom popisu nevidím žádný rozdíl a celé odpoledne odpovídá 5 hodinám.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
garmont
Příspěvky: 451
Registrován: čtv 20. zář 2018 21:54:01

Re: Kona servis

Příspěvekod garmont » stř 05. črc 2023 10:44:08

tak to potom nechápu že u mě to zvládli za 2 hodiny...
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Kona servis

Příspěvekod Lama » stř 05. črc 2023 10:54:29

garmont píše:tak to potom nechápu že u mě to zvládli za 2 hodiny...

A používali ten dialyzační přístroj s napojení diagnostiky přes OBD (postupné otevírání ventilů všech okruhů), nebo to proste jen vypustili a dolili novou jako u spalováku ... ? Tu mašinku běžně v servisu nemají, musí si ji půjčovat a pak udělají více aut najednou. Já zatím čekám, až ji budou mít a pozvou mi, jelikož při garančce v 60 tis.km ji neměli.
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
garmont
Příspěvky: 451
Registrován: čtv 20. zář 2018 21:54:01

Re: Kona servis

Příspěvekod garmont » stř 05. črc 2023 13:40:43

Fakt netuším co na to používali...