Kapacity -> měnič 12 DC / 230 AC

Co se jinam nevešlo

Moderátor: Josef

martin.ol
Příspěvky: 1
Registrován: pát 12. črc 2019 16:29:03

Kapacity -> měnič 12 DC / 230 AC

Příspěvekod martin.ol » pát 12. črc 2019 16:46:27

Ahoj,

jsem tak trochu amater, sice študovanej (střední elektro) ale hezkou chvíli se tomu nevěnuji :-D. No zajímalo by mě hlavně realita, případně zkušenosti...

Koupil jsem si měnič z 12V DC na 230V AC. Představa byla, že to použiji mimo jiné jako záložní zdroj energie... Jako když vypnó proud, tak zapojim autobaterku a budu tím napájet třeba plynovej kotel, ledničku, telku... S ohledem na spotřebu což by bylo někde okolo 250W by to pár hodin mělo dokázat běhat.... Bohužél zajím mám k mání jen 6 let starou baterku (a rok starou v autě, ale nechce se mi ji vytahovat a týrat ji :-D) a ta se teda neosvědčila :-D. Jeji kapacitu s velkou nadsázkou odhaduji na 5Ah, bo jediný co dokázala je hodinku a půl točit s větřákem, který se tváří že spotřebovává cca 40W... měřil jsem proud z baterie a teklo tam 3,3A. Originál kapacita baterie má bát 40Ah, v což jsem ani nedoufal, ale cca v 20 jsem doufal...

Ale k jádru věci co mě zajímá. Když bych koupil novou (bral bych něco většího třeba 100Ah. Jak moc reálné je, že těch 100Ah dodá? Jako jak moc reálné je, že se bude chovat dle matematiky? 100Ah / 5A odběrem = 20 hodin provozu... Nevěřím tomu, že by to nemělo ztráty, takže třeba 18h provozu? Hrozně nerad bych aby to vydrželo třeba jen 5h ap... to by totiž bylo zcela na nic :-(.
dracekvo
Příspěvky: 834
Registrován: ned 25. bře 2018 7:47:00

Re: Kapacity -> měnič 12 DC / 230 AC

Příspěvekod dracekvo » úte 16. črc 2019 7:42:28

K trakčním olověným baterkám se nechají sehnat grafy, kde je udávaná reálná kapacita při určitých zátěžích. A většinou ta kapacita s novou baterkou sedí, ale při velice malých odběrech.
Čím větší odběr, tím menší kapacita. Ale 5A není tak moc.
Já osobně bych do olova nešel. Samé problémy. Samovybíjení, degradace mřížky, sulfatace, málo cyklů. Člověk se o baterku stará jako o vlastní dítě a ona stejně za pár let odejde,nebo má mizernou kapacitu.
Mám už několik let jako přenosou banku lifepo baterky a mají stále stejnou kapacitu jako když sem je koupil a nijak se o ně nestarám.
Jediné co to chce, tak při vybíjení hlídat napětí. Originál ochrana měničů 10.5V pro olověný baterky je moc nízko.
Hledal bych spíš baterky na bázi li-xx. Na mypower.cz se občas objevý za zajímavé ceny.
Peugeot Ion 2012 (koupeno 2018 58 tis. km, nyní 86 tis. km)