Uživatelský test akumulátorové řetězové pily

Domácí elektrárny, úložiště energie
JiriB
Příspěvky: 3
Registrován: úte 15. pro 2015 14:28:59

Uživatelský test akumulátorové řetězové pily

Příspěvekod JiriB » stř 16. pro 2015 21:02:04

V roce 1990 jsem si pořídil řetězovu pilu Husquarna 40. Pilu používám spíše zřídka, hlavně pro údržbu rozsáhlé zahrady a menšího lesa. Nejsem školený dřevorubec, práci s pilou jsem učil postupně.
S pilou jsem byl dlouhá léta spokojen, ale v poslední době se zřejmě projevuje její "stáří" a servisní zásahy jsou už časté. A tak jsem začal uvažovat o náhradě. Jako fanouška "všeho na akumulátory" a aktivního modeláře používajícího elektropohony v modelech mě zaujala nabídka akumulátorových řetězových pil. Cena je, pravda, poněkud vyšší, ale jednoduchost v ovládání a absence přípravy benzínu s olejem a startování startovací šňúrou se mi jeví jako dostatečné zdůvodnění pro vyšší pořizovací cenu. A tak jediné, co se mi úplně nezdálo je přirovnání z www stránek Husquarna.cz týkající se výdrže, že jedno nabití aku je jako jedna nádrž u menší pily.
Laskavostí místního prodejce se mi naskytla příležitost si akumulátorovou pilu vyzkoušet. K testu jsem si vyzvedl pilu Husquarna 536 LiXp. Akumulátor nabit, nádržka na olej na mazání řetězu doplněna. Před testem jsem si stanovil kriterium, když přivezeme vůz za malotraktorem plný dřeva, pila splní výdrž tak jak jsem si představoval.
Práce v lese spočívala v probírce spadaných stromů menšího průměru. Výsledek mě opravdu překvapil, vůz byl plný a na akumulátoru test ukazoval, že ještě není konec. Po příjezdu jsem ještě nařezal plné kolečko dřeva, pak začala pila signalizovat konec a tak jsem test zakončil. Připojené foto ukazuje výsledek, vše na voze a kolečku nařezáno na jedno nabití aku.
Jako dřevorubec amatér mohu popsat práci s aku pilou asi takto:
- výkonově je o něco "slabší" než "čtyřicítka", kterou mám
- při probírce jsem také udělal asi 5 řezů kmene na celou délku listu, t.j. cca 250mm průměr a jde to bez problémů
- slabší kmeny a větve snadno
- klid v době, kdy pila neřeže je skvělý, hluk při řezání o hodně menší než u klasické pily
- okamžitá připravenost k práci po zmačknutí tlačítka je neocenitelná
- 2,7kg oproti 4,5kg u bezinové pily skvělé
- nabití aku trvalo cca 50minut
Pilu 436Li si nadělím pod stromeček.....
JiriB
IMG_0178.JPG