Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Moderátor: Josef

garmont
Příspěvky: 451
Registrován: čtv 20. zář 2018 21:54:01

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod garmont » čtv 19. srp 2021 8:53:52

GArmont nemá a proto se tady ptá... Já mám tu výhodu že pracuju převážně z domu takže nemám prolam nabíjet přes den když svítí...Právě řeším to dilema jestli FVE s uložistěm nebo bez - názor se dost různí...
Uživatelský avatar
jarsou
Příspěvky: 358
Registrován: ned 09. srp 2020 5:53:45

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod jarsou » čtv 19. srp 2021 9:30:50

Já mám jednofázovou FVE 5kWp z roku 2010 a baterii 12kWh z roku 2012. Má olověné články Hoppecke a už pomalu dosluhuje. Solár už je díky tehdejším výkupním cenám zaplacený (500k Kč) a tak to teď splácí baterku (250k Kč). Výhodou je, že při výpadku ČEZu se systém automaticky přepne do ostrovního režimu, který je v jedné fázi zásobován střídačem 3,2kW jednak z baterek a jednak ze soláru. Dříve jsem systém držel tak, že minimum vybití za normálního provozu bylo 60% (rezerva pro výpadek) a těch 40% mi bohatě stačilo k večernímu a nočnímu provozu napájení té jedné fáze, na které mám všechny ledničky a mrazák a zásuvky v ložnici a obýváku (televize, počítač, Wi-Fi...). V současné době již to držím na 85% prakticky jen na zajištění v případě výpadku. I tak mi kapacita baterie ještě postačí na udržení nejnutnějšího chodu 24 hodin. Proto baterii doporučuji, protože jinak i za slunečného dne při výpadku proudu vám solár nic nedá...
Před dvěma měsíci mi měnili původní součtové hodiny za nové, prý také součtové. Brzy jsem ale zjistil, že to není pravda, že měří po fázích. Tak jsem si přehodil na nabíjecí zásuvku v garáži fázi od soláru, dal tam wi-fi spínatelnou zásuvku a vždy, když mi systém solaru a backupu ukáže přebytky, tak dálkově pomocí zásuvky a bluelinku nabíjení Kony spustím. Je to nejjednodušší a nejlevnější způsob. Automatizovat to se cenově nevyplatí. Funkčnost jsem si ověřil kontrolou registrů hodin, kdy mi původně při plném slunci a zapojené nabíječce vesele ven tekly 3kW a přitom mi spotřeba vesele naskakovala. Nyní to už funguje správně...
Kona Electric 64 kWh, výroba 01/2020 Korea, v plné palbě...
Mishaczech
Příspěvky: 141
Registrován: stř 10. črc 2019 8:18:43

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Mishaczech » čtv 19. srp 2021 12:11:32

garmont píše:GArmont nemá a proto se tady ptá... Já mám tu výhodu že pracuju převážně z domu takže nemám prolam nabíjet přes den když svítí...Právě řeším to dilema jestli FVE s uložistěm nebo bez - názor se dost různí...


A jak byste řešil bez úložiště třeba mraky na obloze? Ty panely Vám furt 6KW aby zvládly 3x10A nepojedou :-)

Hlavně si vyřešte jestli chcete napojit celý barák a nebo tvořit "jen" nezávislou dobíjecí stanici. Samozřejmě že celý barák. Takže hybridní střídač s přifázováním s distributorem. Tudíž 10KW asymetrický 3F střídač. Zbytek je skoro jedno, stejně je to všechno stejná čína - pokud tedy nepůjdete cestou 3ks 1F střídačů od Victronu třeba...
garmont
Příspěvky: 451
Registrován: čtv 20. zář 2018 21:54:01

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod garmont » čtv 19. srp 2021 12:27:59

Tím že auto má jednofázovou palubní nabíječku tak mi přijde lepší mít u fotovoltaiku taky 1F.. Když přijde mrak tak tam holt poteče více ze sítě.. Někde jsem zahlídl že i existují wallboxy které mají dynamické řízení a podle toho kolik FVE vyrábí tak podle toho regulují dobíjecí proud...
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1071
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Citigo e IV » čtv 19. srp 2021 13:54:43

Za mě když už nabíjet z fotovoltaiky , tak dovnou z Dc do Dc baterie jinak to nemá logiku. Chce to ovšem trochu zkušeností a kutilství. Jinak prostě udelat,nebo zakoupit VFe elektrárnu a nabíjet auto jako normální spotřebič maximálně automaticky nastavovat max proud podle přebytků, ale jak psal Josef určitě se to nevyplatí s ohledem jak málo auto bere proudu oproti třeba bojleru, topení atd.
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Lama » čtv 19. srp 2021 13:55:36

garmont píše:GArmont nemá a proto se tady ptá... Já mám tu výhodu že pracuju převážně z domu takže nemám prolam nabíjet přes den když svítí...Právě řeším to dilema jestli FVE s uložistěm nebo bez - názor se dost různí...

Omlouvám se popletl jsem si "garmont" s "dracekvo"...
K vašemu dotazu - zásadní otázka, budete FVE legalizovat nebo ne?
Jinak dělat FVE pouze z důvodu nabíjení auta je totální ekonomický nesmysl. Já ji měl již dříve a splacenou, takže nabíjím zdarma. FVE ale děláte hlavně pro celý barák a to buď pro dobrý pocit, nebo chcete fungovat když je výpadek (to ale vyjde levněji centrála) a pak že si myslíte, že ušetříte nakupovanou elektřinu a snad, že se investice po 10-20 letech zaplatí, ale to jde pouze s dotací Zelená úsporám.

Můžete si taky koupit 1-2 panely s mikroměničem, které budete zapojovat na stejné dráty, ze kterých budete nabíjet ˇ(cena kolem 6tis.Kč).
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
_luky_
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 20. úno 2020 11:37:47

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod _luky_ » čtv 19. srp 2021 14:55:08

Citigo e IV píše:Za mě když už nabíjet z fotovoltaiky , tak dovnou z Dc do Dc baterie jinak to nemá logiku. Chce to ovšem trochu zkušeností a kutilství.

To je zajimavý názor. Máš to podložené nějakýma hlubšíma znalostma či zkušenostma? Nebo jen takový pocit?
Jestli se něco takového povedlo někomu vykutit, tak mě zajímají detaily.
VW e-Golf 2015
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Lama » čtv 19. srp 2021 22:31:31

_luky_ píše:
Citigo e IV píše:Za mě když už nabíjet z fotovoltaiky , tak dovnou z Dc do Dc baterie jinak to nemá logiku. Chce to ovšem trochu zkušeností a kutilství.

To je zajimavý názor. Máš to podložené nějakýma hlubšíma znalostma či zkušenostma? Nebo jen takový pocit?
Jestli se něco takového povedlo někomu vykutit, tak mě zajímají detaily.

U "106" to uděláte snadno, ale u moderních BEV s komunikačním protokolem to je problém.
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1071
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Citigo e IV » čtv 19. srp 2021 22:50:45

Stači dát potřebný počet panelů do serie a pro jistotu diodu a je dc nabíjecí stanice hotová. Fve panely jsou měkký zdroj, proud se omezí sám. A bude to naprosto autonomní a nabíjet výkonem přesně podle slunce.

Horší to je na straně auta, ale po odposlechnutí can komunikace ac nabijecky s bms vozidla by neměl být problém baterii přesvědčit, že se připojilo ac dobíjení a že má spojit stykače k ac nabíječce a očekávat proud. Vfe panely se napojí na dc výstup z ac nabíječky.

Asi to zatím nikdo nedělal pokud je dostupná el sít tak to nemá logiku nevyplatí se s tím dělat.
Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Turbo » sob 21. srp 2021 9:45:17

Citigo e IV píše:Stači dát potřebný počet panelů do serie a pro jistotu diodu a je dc nabíjecí stanice hotová. Fve panely jsou měkký zdroj, proud se omezí sám. A bude to naprosto autonomní a nabíjet výkonem přesně podle slunce.

Horší to je na straně auta, ale po odposlechnutí can komunikace ac nabijecky s bms vozidla by neměl být problém baterii přesvědčit, že se připojilo ac dobíjení a že má spojit stykače k ac nabíječce a očekávat proud. Vfe panely se napojí na dc výstup z ac nabíječky.

Asi to zatím nikdo nedělal pokud je dostupná el sít tak to nemá logiku nevyplatí se s tím dělat.


Nejsem v tomto nijak extra vzdělaný, ale neleze z AC nabíječky do konektoru u auta stále AC?
e-LUKY
Příspěvky: 689
Registrován: sob 22. srp 2020 13:41:14

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod e-LUKY » sob 21. srp 2021 11:40:29

Turbo píše:
Nejsem v tomto nijak extra vzdělaný, ale neleze z AC nabíječky do konektoru u auta stále AC?


**
Tak ono by nebyl problém to nabíjet i přes AC vstup, elektrická vrtačky taky funguje, když do ní pustíš DC napětí stejné jako je v síti.
Problém je právě v tom napětí a jeho regulace, která se jednodušeji dělá s AC proudem a napětím, než s DC. Přímo z panelů to nebude fungovat, protože jak se panely zatíží nabíječkou EV, tak napětí spadne a to pak odpojí EV. Pokud udržíš stejné napětí z panelů (230V) tak by to nabíjelo podle výkonu a proudu z panelů.
Je to stejné jako když někdo z panelů to rovnou pouští do topné spirály v bojleru. Tam to jde, protože té spirále nevadí, když je tam menší napětí než ze sítě. EV to ale vyhodnotí jako výpadek napětí a odepne nabíjení.

Je to jen tak zjednodušeně vysvětlené.
:)
e-Golf 2014 najeto 124 (už má 170) tisíc za 9 let, e-Kona 2020 najeto 106 tisíc, 3 rok, BMW i3 120Ah koupeno s 13 tisíc km, už jsem najel 7 000 km.
Už 8 let používám na ježdění jen elektriku, jde to. Elektrika je fajn.
e-LUKY@email.cz
Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Turbo » sob 21. srp 2021 12:59:44

Já spíš myslel, že z AC nabíječky, nebo WB leze do zásuvky na autě AC, a to si pak převádí na DC v interním nabíječi, nebo ne?

Proto mi nebylo jasné, kde by chtěl kolega napojovat to DC na AC nabíječce.
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Lama » sob 21. srp 2021 16:46:23

Turbo - AC nabíječka je pouze v autě a mění napětí AC na DC.
To co myslíte není nabíječka, to je jen kabel s "chytrou krabičkou".
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
e-LUKY
Příspěvky: 689
Registrován: sob 22. srp 2020 13:41:14

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod e-LUKY » sob 21. srp 2021 18:52:29

Turbo píše:Já spíš myslel, že z AC nabíječky, nebo WB leze do zásuvky na autě AC, a to si pak převádí na DC v interním nabíječi, nebo ne?

Proto mi nebylo jasné, kde by chtěl kolega napojovat to DC na AC nabíječce.


**
Snažil jsem se vysvětlit, že když z té nabíječky neb WB poleze DC proud a napojí se v EV do AC zásuvky, tak tou automobilní nabíječkou jen projde, protože je už usměrněný.
Není to tak jednoduché jak píši a proto se to zatím běžně nedělá.
e-Golf 2014 najeto 124 (už má 170) tisíc za 9 let, e-Kona 2020 najeto 106 tisíc, 3 rok, BMW i3 120Ah koupeno s 13 tisíc km, už jsem najel 7 000 km.
Už 8 let používám na ježdění jen elektriku, jde to. Elektrika je fajn.
e-LUKY@email.cz
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1071
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Citigo e IV » sob 21. srp 2021 20:25:53

e-LUKY píše:
Turbo píše:Já spíš myslel, že z AC nabíječky, nebo WB leze do zásuvky na autě AC, a to si pak převádí na DC v interním nabíječi, nebo ne?

Proto mi nebylo jasné, kde by chtěl kolega napojovat to DC na AC nabíječce.


**
Snažil jsem se vysvětlit, že když z té nabíječky neb WB poleze DC proud a napojí se v EV do AC zásuvky, tak tou automobilní nabíječkou jen projde, protože je už usměrněný.
Není to tak jednoduché jak píši a proto se to zatím běžně nedělá.


Dc proud z panelů se nebude samozřejmě pouštět do menekesu vozidla, ale do Dc kabeláže za interní nabíječku. A když bude mít svítit, tak poteče do baterky menši proud, nic nespadne ani se nabíjení nepřeruší.
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Lama » sob 21. srp 2021 20:31:35

To by bylo super. Jenže u nových EV si to nikdo netroufne.
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1071
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Citigo e IV » sob 21. srp 2021 23:08:58

Lama píše:To by bylo super. Jenže u nových EV si to nikdo netroufne.


Proč by si netroufnul, nemůže se nic stát. Spíše je otázka proč to dělat kvůli uspoře pár drobných. Za pár let může být elektřina tak drahá, případně zdaněná, že to třeba nebude od věci.
Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Turbo » sob 21. srp 2021 23:34:54

Citigo e IV píše:
Lama píše:To by bylo super. Jenže u nových EV si to nikdo netroufne.


Proč by si netroufnul, nemůže se nic stát. Spíše je otázka proč to dělat kvůli uspoře pár drobných. Za pár let může být elektřina tak drahá, případně zdaněná, že to třeba nebude od věci.


Kromě toho, že by téměř zcela jistě spadnul okamžitě hlavní stykač, tak kdyby jste jednoho krásného dne zapomněl ten kabel z FVE odpojit, nejspíš by to bylo naposledy, co by jste to Citigo viděl v neohořelém stavu.
e-LUKY
Příspěvky: 689
Registrován: sob 22. srp 2020 13:41:14

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod e-LUKY » ned 22. srp 2021 8:01:19

Citigo e IV píše:
e-LUKY píše:
Turbo píše:Já spíš myslel, že z AC nabíječky, nebo WB leze do zásuvky na autě AC, a to si pak převádí na DC v interním nabíječi, nebo ne?

Proto mi nebylo jasné, kde by chtěl kolega napojovat to DC na AC nabíječce.


**
Snažil jsem se vysvětlit, že když z té nabíječky neb WB poleze DC proud a napojí se v EV do AC zásuvky, tak tou automobilní nabíječkou jen projde, protože je už usměrněný.
Není to tak jednoduché jak píši a proto se to zatím běžně nedělá.


Dc proud z panelů se nebude samozřejmě pouštět do menekesu vozidla, ale do Dc kabeláže za interní nabíječku. A když bude mít svítit, tak poteče do baterky menši proud, nic nespadne ani se nabíjení nepřeruší.


**
Velice naivní představa jak funguje elektřina a jak funguje nabíjení v EV a to jak AC tak i DC.
e-Golf 2014 najeto 124 (už má 170) tisíc za 9 let, e-Kona 2020 najeto 106 tisíc, 3 rok, BMW i3 120Ah koupeno s 13 tisíc km, už jsem najel 7 000 km.
Už 8 let používám na ježdění jen elektriku, jde to. Elektrika je fajn.
e-LUKY@email.cz
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Lama » ned 22. srp 2021 8:32:59

Myslím, že "Citigo e IV" má pravdu a že by byl schopen i zapojení.
Proč to ale nedělat také popisuje a já bych se navíc obával o záruku.
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)