Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Moderátor: Josef

Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4024
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Josef » pát 26. lis 2021 12:20:01

e-LUKY píše:Jinak pro Josefa, samostatnost jen na FVE u nás nikdy nebude, a 20kWh v zimě není velká spotřeba.


20 MWh neboli cca 100 kWh denně. Jasně, FVE je to o nějaké nezávislosti atd. Kdysi jsme chtěli prodávat FVE + kogenerační jednotka + baterie, ale nechytli jsme se. Tenkrát to stálo cca 1 mil. Kč.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
e-LUKY
Příspěvky: 689
Registrován: sob 22. srp 2020 13:41:14

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod e-LUKY » pát 26. lis 2021 17:04:03

Josef píše:
e-LUKY píše:Jinak pro Josefa, samostatnost jen na FVE u nás nikdy nebude, a 20kWh v zimě není velká spotřeba.


20 MWh neboli cca 100 kWh denně. Jasně, FVE je to o nějaké nezávislosti atd. Kdysi jsme chtěli prodávat FVE + kogenerační jednotka + baterie, ale nechytli jsme se. Tenkrát to stálo cca 1 mil. Kč.



Tak 100kWh/den, to už je fabrika než RD. :)
Nestálo by za to napřed zateplit?

Já furt po kogeneračce koukám, ale nenašel jsem tak malou, aby mi stačila dům vytopit a ještě i vyrobit elektřinu. Stačila by tak 8-10 kW.
Všude prodávají od 30kW, ta by se hodila asi tobě.
e-Golf 2014 najeto 124 (už má 170) tisíc za 9 let, e-Kona 2020 najeto 106 tisíc, 3 rok, BMW i3 120Ah koupeno s 13 tisíc km, už jsem najel 7 000 km.
Už 8 let používám na ježdění jen elektriku, jde to. Elektrika je fajn.
e-LUKY@email.cz
e-LUKY
Příspěvky: 689
Registrován: sob 22. srp 2020 13:41:14

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod e-LUKY » pát 26. lis 2021 17:18:57

Citigo e IV píše:Já jsem přece samozřejmě nemyslel, že pojedu do Hamburku na burzu a budu se ta snažit udat svoje přebytky :D

To jsme si nerozuměli, stejně jako já jsem z odpovědi pochopil, že pokud mám do 10 kWp, že to nemůžu bez licence prodat vůbec.

Prostě to prodám za cenu dle burzy mínus nějaká provize třeba bezdodavatele má fixní provizi jen 6 kč za den.

e Luky , stále máte elektřiny podle burzy nákup, nebo už jste to nevydržel a šel pryč? Já jsem po tom co mě stál říjen 11 tisíc, místo 4 sem to podepsal z Čezem na 3 roky a budu mít snad chvilku od sledování cen na burze klid.

Jinak ceny třeba dneska 220-270€ v době kdy může VFE vyrábět to je nějakých 6 kč kWh za prodanou silovku a v noci to koupím za 3 Kč včetně všech poplatků, to by asi musel být člověk na hlavu,aby to neprodal a nabíjel tím baterky. I když souhlasím že to je investice na 10 let a vyplatí se asi ty baterky mít, ale musí tam jít nastavit i posílát výrobu 100% ven.


**
Tak jistě, to tak asi myslel každý, jen jsem říkal, že jde elektřina prodávat i s mikrozdrojem. Jen nedostanete peníze na účet ale odečte se vám to z odebrané elektřiny. V podstatě je to, to samé. Jen ČEZ dáva přetoky do výše spotřeby a co je navíc nepřevádí do dalších měsíců, jak jiní. To by mohl říct LAMA, když to má s ČEZem.
Tak já měl i elektřinu do domu za cenu na burze ale jak šla nahoru, tak jsem ji zrušil a dal fix pevné na spotřebu a jen přetoky byly podle burzy na dva roky a za 3 měsíce skončila BE.

Jak jsem byl u DPI, tak jsem musel vypnout elektrárnu protože mi napsali, že by to byla černá dodávka (DPI ji nevzal) a to jsem si zjistil, že za 1kWh dodanou do sítě by to byla pokuta 1 640Kč/1 kWh!
Dobrý co. :)
Tak jsem elektrárnu vypnul úplně. Naštěstí to s výrobou nebylo moc velké tak to moc nebolelo.

Hned jsem snížil spotřebu elektřiny (byl jsem i 14 dní mimo ČR) a doplatek nebyl tak hrozný ale už jsem u jiného dodavatele a doviřizuji s ním i přetoky. Myslím, že už od 23.11, by to mělo být na něj.
Tam mám cenu za výkup elektřiny 1,69 Kč/kWh
e-Golf 2014 najeto 124 (už má 170) tisíc za 9 let, e-Kona 2020 najeto 106 tisíc, 3 rok, BMW i3 120Ah koupeno s 13 tisíc km, už jsem najel 7 000 km.
Už 8 let používám na ježdění jen elektriku, jde to. Elektrika je fajn.
e-LUKY@email.cz
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Štemba » pát 26. lis 2021 17:30:34

ČEZ měl dřív tu svou virtuální baterii (elektřina pro soláry) tak, že to počítal po měsících. Poslední 3 roky to má v rámci vyúčtování, čili pokud nedělá mimořádné, tak je to rok.
Taky dřív dával za přetok 40% ceny siloviny odběru, teď je to 1:1, jenže zvedlej měsíční paušál na 200,-....
Maj to dobře spočítaný, ve svůj prospěch, ale dá se s tím fungovat.
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Štemba » pát 26. lis 2021 17:47:01

e-LUKY píše:
Josef píše:
e-LUKY píše:Jinak pro Josefa, samostatnost jen na FVE u nás nikdy nebude, a 20kWh v zimě není velká spotřeba.


20 MWh neboli cca 100 kWh denně. Jasně, FVE je to o nějaké nezávislosti atd. Kdysi jsme chtěli prodávat FVE + kogenerační jednotka + baterie, ale nechytli jsme se. Tenkrát to stálo cca 1 mil. Kč.



Tak 100kWh/den, to už je fabrika než RD. :)
Nestálo by za to napřed zateplit?

Já furt po kogeneračce koukám, ale nenašel jsem tak malou, aby mi stačila dům vytopit a ještě i vyrobit elektřinu. Stačila by tak 8-10 kW.
Všude prodávají od 30kW, ta by se hodila asi tobě.

100 kWh/den není špatná spotřeba, pokud není tepelné čerpadlo a je to v drátech/přímotopech tak by to odpovídalo tepelným ztrátám kolem 3,5kW/h. To je víc než dobrej výsledek :idea:
e-LUKY
Příspěvky: 689
Registrován: sob 22. srp 2020 13:41:14

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod e-LUKY » pát 26. lis 2021 18:11:21

Pro Stembu.

Já ji stále říkám, že fakt čez ty ceníky má moc dobře propočítaný v jednotlivých sazbách, že to pak vychází pro zákazníka stejně draho. :)
Virtuální baterie je na HO_NO. Platíš za svoji elektřinu cizímu.

Jinak spotřeba 100kWh/den je šílená!

Já mám v zimě s nabíjením 2EV spotřebu max. 700kWh/měsíc.
Topím ale plynem.
e-Golf 2014 najeto 124 (už má 170) tisíc za 9 let, e-Kona 2020 najeto 106 tisíc, 3 rok, BMW i3 120Ah koupeno s 13 tisíc km, už jsem najel 7 000 km.
Už 8 let používám na ježdění jen elektriku, jde to. Elektrika je fajn.
e-LUKY@email.cz
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Štemba » pát 26. lis 2021 18:53:23

Hlavně zvedaj pořád paušály :-(. Jen na těch zaplatím za rok 6.000,-, což mi dělá 2/5 z celkové platby za elektřinu :-/. A to mám hlavní jistič 3x20.
Josef má na elektřinu vše. Luky, koukni se u sebe kolik máš spotřebu v kWh za topení a můžeš to s Josefem porovnat, to by mohlo bejt zajímavý.

Já mám na elektřinu taky vše, bez FVE jsem měl roční spotřebu necelejch 9MWh, s FVE jsem na 4,5MWh. Čili plyn by se mi nevyplatil, další paušály za plynoměr, revize/kontroly kotle, komína,...
Ta tvá hláška "elektrika je fajn" je dobrá, s tím se ztotožňuji, i na topení...

Jak dostavím dílnu, šupnu na střechu dalších 3,5kWp :D
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Štemba » pát 26. lis 2021 19:06:27

Jen tak mimochodem. Od letošního ledna se těm co mají sazbu tepelné čerpadlo nebo přímotop vyplatí změnit na elektrické topení. Má již nižší jak měsíční paušál, tak přenosové poplatky ve VT i NT.
Uživatelský avatar
cernymotyl
Příspěvky: 102
Registrován: sob 24. dub 2021 20:07:30
Bydliště: Kozinec

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod cernymotyl » pát 26. lis 2021 20:23:44

Budu počítat.
FVE by mě po dotaci stála 200.000 Kč. Roční spotřebu máme 8 MWh. Největší spotřeba je v zimě na TČ, kdy panely dají strašně málo. FVE by tak za rok vyrobila polovinu - 4 MWh.
I při ceně 3.50 Kč za kWh by byla návratnost cca 14 let. Při mě současné ceně za kWh je návratnost 25 let. :geek:
Hyundai Kona 2020 Smart Range 39,2 kWh
Suzuki SX4 2013 1.6 VVT
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Štemba » pát 26. lis 2021 21:38:05

4MWh za rok je elektrárna tak 3,7Wp. To nemůže stát po dataci 200k ani s baterkama...
U takto malé elektrárny ani nemá smysl nad baterkama uvažovat, to je tak na ohřev TUV a něco spotřebiče doma..

Nikomu nevnucuji, každého volba :)
EV4me
Příspěvky: 56
Registrován: pát 30. črc 2021 9:47:23

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod EV4me » ned 28. lis 2021 22:18:35

Štemba píše:Jen tak mimochodem. Od letošního ledna se těm co mají sazbu tepelné čerpadlo nebo přímotop vyplatí změnit na elektrické topení. Má již nižší jak měsíční paušál, tak přenosové poplatky ve VT i NT.


Máme sazbu přímotop od Čezu, proto mě příspěvek zaujal. Úplně se v tom ale nevyznám, od té doby co se barák postavil jsem to neřešil. Pokud přejdu na tarif elektrické topení není tam v budoucnu nějaký háček? Např. kdyby elektřina šla cenově dolu, že by se tarif přímotop dostal pak zase s cenou níže než tarif elektrické topení?

Díky za info
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Štemba » stř 01. pro 2021 9:34:14

Distribuční poplatky nejsou odvislé od ceny silové elektřiny, stanovuje stát prostřednictvím ERÚ vždy na následující rok.
Změnit se samozřejmě můžou (stát dal, stát vzal, respektive vzal míň/vzal víc :lol: ), ale ne podle nabídky a poptávky po silové elektřině, nýbrž z politického rozhodnutí. Ještě do loňska měla sazba D57d menší paušál a nižšá distribuční složku u VT než D45d a D56d, ale vyšší distribuční složku u NT. Až od letoška vychází D57d lépe jak na paušálu, tak na obou distribučních složkách.
2021-12-01.png

Jinak stačí kouknout na libovolný ceník dodavatele elektřiny a podívat se na oddíl Distribuční část ceny. Zde link např na ČEZ:
https://www.cez.cz/edee/content/file/pr ... _cezdi.pdf
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Citigo e IV » stř 01. pro 2021 10:44:42

Štemba píše:ČEZ měl dřív tu svou virtuální baterii (elektřina pro soláry) tak, že to počítal po měsících. Poslední 3 roky to má v rámci vyúčtování, čili pokud nedělá mimořádné, tak je to rok.
Taky dřív dával za přetok 40% ceny siloviny odběru, teď je to 1:1, jenže zvedlej měsíční paušál na 200,-....
Maj to dobře spočítaný, ve svůj prospěch, ale dá se s tím fungovat.


Jen se ješte zeptám, to si nemůžu zvolit dodavatele elektřiny jednoho dodavatele a výkup jiného, musím to mít u stejné firmy ?
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Štemba » stř 01. pro 2021 21:31:36

Může být různý. Například nanoenergies vykupuji ikdyz od nich člověk nebere, ale daj mu jen polovicni peníze za kWh oproti těm, co od nich elektřinu i berou.
Všichni to maj spocitany dobře, taky bych radši prodával než vykupoval na jejich místě :D
Ele-M
Příspěvky: 11
Registrován: pon 21. úno 2022 12:32:26

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Ele-M » pon 21. úno 2022 15:43:39

Štemba píše:...Ještě do loňska měla sazba D57d menší paušál a nižšá distribuční složku u VT než D45d a D56d, ale vyšší distribuční složku u NT. Až od letoška vychází D57d lépe jak na paušálu, tak na obou distribučních složkách....


Dobrý den, u jednotlivých sazeb je ale rozdíl v trvání NT (u D56d je to 22hodin, u D57d a D45d pouze 20hodin), takže minimálně u D56d vs D57d se nedá brát jen čistě ceník - https://www.cez.cz/cs/podpora/vsechny-c ... riny-93426
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Štemba » úte 22. úno 2022 12:43:17

Ele-M píše:
Štemba píše:...Ještě do loňska měla sazba D57d menší paušál a nižšá distribuční složku u VT než D45d a D56d, ale vyšší distribuční složku u NT. Až od letoška vychází D57d lépe jak na paušálu, tak na obou distribučních složkách....


Dobrý den, u jednotlivých sazeb je ale rozdíl v trvání NT (u D56d je to 22hodin, u D57d a D45d pouze 20hodin), takže minimálně u D56d vs D57d se nedá brát jen čistě ceník - https://www.cez.cz/cs/podpora/vsechny-c ... riny-93426

Vzhledem k levnějším distribučním poplatkům a rozdílu 7 haliru mezi VT a NT je celkem jedno jestli je zrovna VT nebo NT sazba. (platí pro domácnosti)
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Solární nabíječka

Příspěvekod Citigo e IV » ned 01. kvě 2022 13:55:43

Zde je moje prvotina pro nabíjení ze slunce. Výkon panelů 3600 Wp s možností rozšíření. Výkon měniče 4000W trvale, mělo by umožňovat trvalé nabíjení 1F 16A. Měnič je sice hybridní ,ale vůbec není připojen do sítě a zatím se ani neplánuje. Zatím se provizorně nabíjí dodanou nabíječkou k vozu proudem 10A a vyhodnocuje se jak to bude fungovat, když nebude proud v baterce a nebude svítít, tak sa šáhne po wall boxu na je uprostřed fotky. Je zde možnost si s tím hrát, jako že třeba po vybití baterky se zbytek auta dobije nočním proudem, pokud uživatel bude chtít jet ráno a mít 100% jistotu, aby bylo auto nabité
Kapacita úložiště je 22 kWh , využitelná 18 kWh nabije to asi 1/2 baterky v Citigu akorát to vychází , že při slunném dni se baterka dobije k večeru.
Nabíječka má sloužit pro Citigo pro nájezd 40-80-100 km typicky denně tj . nabíjet v rozsahu 35-80% prostě na takové to domácí ježdění :D

Výhoda je že to není připojení na důma byt a tak se tem dají dělat pokusy
Přílohy
solar02.jpg
solar01.jpg
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4024
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Josef » ned 01. kvě 2022 15:38:47

Dobrý, zvláště v dnešní době se to bude hodit až Putina napadne odpálit atomovku ve vesmíru, což vyvolá extrémně silné EMP a bude EU pár měsíců bez elektřiny. Tedy doporučuji dát elektroniku a auto komplet do Faradayovy klece. :D
Audi Q4 Sportback e-tron 50
marsal
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 03. bře 2022 22:21:43

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod marsal » pon 06. čer 2022 11:54:10

Pro zajímavost a připadnou inspiraci:

Odladil jsem právě první verzi "samodomo wallboxu", který adaptivně nabíjí z fotovoltaiky (FVE) a umí nabíjet i z distribuční sítě (DS).

Svou FVE řídím delší dobu pomocí PLC Foxtrot (Teco Kolín), po jistém experimentování jsem nakonec použil i jejich elektroniku pro wallbox s označením 0302 (3800 Kč) a další jsem si už skládal sám (krabice, přepínač sítí se západkami kvůli spotřebě, stykač, jističe, chránič B).

Do Wallboxu jsem dal dvojstykač, který umožňuje přepínat nabíjení z DS a FVE, řízení je možné ručně i automaticky. V případě, že mám povoleno nabíjení jak z DS, tak z FVE, nabíjení probíhá přednostně z FVE. Pokud ale automatika vyhodnotí, že pro nabíjení z FVE není dost slunce, přepíná se na DS. Nabíjení z FVE může být adaptivní, podle aktuálního osvitu, regulační smyčku mám nyní nastavenu na 10s. Mám Renault ZOE ZE50.

Zprovoznění nebylo úplně jednoduché a stále je to ve zkušebním provozu... Pro případné zájemce záznam trápení viz https://solarforum.cz/viewtopic.php?t=519.
Přílohy
Wallbox Teco.jpg
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1870
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Lama » pon 06. čer 2022 12:26:07

Pouhé přepínání (FVE x DS) není to pravé ořechové. To jsem používal v začátcích kolem roku 2010 pro ohřev vody v boileru, kdy jsem takto využil pouze 1/3 z FVE. Stačilo instalovat WattRouter (v té době jeden z prvních kusů, který slouží dodnes), a využití FVE se obrátilo - 2/3 využito a 1/3 odevzdána do DS (i při instalaci 1000 l AKU nádrže s patronami), jelikož není kam už to dávat, když svítí. Ale chtěl jsem říct, že nové WattRoutery už umí regulovat Wollbox přes výstup 0-10 V. Osobně nenabíjím vše z FVE.
Líbí se mi i řešení od "Citigo e IV", které umí i s minimální baterkou dobít elektromobil v garáži zcela ostrovně bez el. přípojky.
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)