Domácí wallbox jaký?

Moderátor: Josef

Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4052
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod Josef » pát 25. čer 2021 8:26:27

MKM píše:Také často čtu, že při rychlejším nabíjení jsou menší ztráty.


Taky jsem si kdysi vzal kalkulačku a začal počítat a zjistil jsem, že ano, Wallbox by měl menší ztrátu a nabíjel jen v době nízkého tarifu. Návratnost asi 10 let, když se nic nerozbije, budu na nule, no to už tady možná nebudu :roll: Každopádně si kupte oboje, tedy Wallbox i přenosnou, kvůli cestám.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod Lama » pát 25. čer 2021 9:26:53

MKM píše:Ano 3F 22kW, to se mě taky docela na tom autě zamlouvá. Nějaké doporučení na ověřený wallbox? Hlavně bych rád nějak pohodlně nabíjel za nízký tarif.

ZOE umí nabíjet 22kW a myslím, že nemá ani běžnou palubní nabíječku, ale používá vynutí motoru. Pokud chcete mít minimální ztráty a umožňuje vám to vaše přípojka, pak nabíjete plným výkonem tedy 3x 32A. Doporučil bych ale nastavitelný wollbox (já mám plynule od 0-32A) a ideálně i s hlídáním spotřeby domu, aby nedošlo k vyhození jističe, když zapnete soušasně jiný větší spotřebič. Wollbox není nic složitého, stačí zapojit modul EVSE.
Když se s tím nechcete dělat, tak požádejte e-LUKY ho.
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
MKM
Příspěvky: 104
Registrován: úte 15. pro 2015 19:43:07

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod MKM » pát 25. čer 2021 22:51:45

Díky, přemýšlím, že koupím wallbox a potom uvidím. Máte někdo zkušenosti s tímto? https://www.elfetex.cz/olife-energy-sta ... ac-2830837 Ten by mě mohl dodat a zapojit kamarád elektrikář.
e-LUKY
Příspěvky: 689
Registrován: sob 22. srp 2020 13:41:14

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod e-LUKY » sob 26. čer 2021 7:14:43

Myslím, že jste si pořádně nepřečetl odpovědí a rady ostatních.

Vy potřebujete doma wallbox s kabelem (ne zásuvkou), ten odkaz co posíláte už ani nenabízí, neboť je to výběhový model, ke kterému pro nabíjení doma, by jste musel zase vytáhnout z auta kabel na nabíjení. Toto jsou jejich nové stránky https://charging.olife-energy.com/cz/modely
Jinak je to firma p.Žaludy, bývalého GŘ drah, který na ten svůj výtvor dostal nemalou dotaci !

Zapojit jakýkoliv wallbox, by taky ten váš elektrikář zvládl, na tom nic není!
e-Golf 2014 najeto 124 (už má 170) tisíc za 9 let, e-Kona 2020 najeto 106 tisíc, 3 rok, BMW i3 120Ah koupeno s 13 tisíc km, už jsem najel 7 000 km.
Už 8 let používám na ježdění jen elektriku, jde to. Elektrika je fajn.
e-LUKY@email.cz
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod Lama » sob 26. čer 2021 8:14:43

MKM píše:Díky, přemýšlím, že koupím wallbox a potom uvidím. Máte někdo zkušenosti s tímto? https://www.elfetex.cz/olife-energy-sta ... ac-2830837 Ten by mě mohl dodat a zapojit kamarád elektrikář.

Jde o výprodej a cena je za základ. Píší, že kabel je volitelný a je na vás zda s kabelem, jak radí e-LUKY, nebo si kabel dokoupíte a necháte trvale zapojen. Takto to mám já, kdyby náhodou chtěl nabít někdo s jiným konektorem. Každopádně by bylo otravné kabel s auta neustále vyndávat. Kabel pak kvalitní (šestku) 5x 6 mm2, ať se moc nehřeje, pojede tam několik hodin 22kW !!!
Máte doma hlavní jistič 3x 64A, nebo menší? Máte fotovoltaiku? Pokud ano, pak budete chtít nabíjet z přebytků, takže bych přemýšlel i tímto směrem.
Zásadní dotaz - umí to vaše ZOE nastavit % ukončení nabíjení? Tento wollbox to samostatně asi umět nebude. Jak budete ukončovat nabíjení. Pro výběr je důležité si předem položit všechny tyto otázky a podle toho pak vybírat. K vozu nedostanete wollbox? Asi ne, když nedávají ani základní nabíjecí kabel na 230V.
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
MKM
Příspěvky: 104
Registrován: úte 15. pro 2015 19:43:07

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod MKM » sob 26. čer 2021 16:16:55

K autu je jen kabel Typ2/Typ2 nechal bych ho v garáži a bral jen při delší cestě. Jistič máme 3x25, píšou tam že jde nastavit 0-22kW. To nastavení nabíjení musím ještě zjistit, určitě jde nastavit v autě čas, ale procenta netuším.
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod Lama » sob 26. čer 2021 18:50:55

MKM píše:K autu je jen kabel Typ2/Typ2 nechal bych ho v garáži a bral jen při delší cestě. Jistič máme 3x25, píšou tam že jde nastavit 0-22kW. To nastavení nabíjení musím ještě zjistit, určitě jde nastavit v autě čas, ale procenta netuším.

Kabel Typ2/Typ2 co je k autu vozte s sebou, jelikož asi budete nabíjet převážně s ním zdarma přes AC 22kW (Kaufland při nákupech a pod.).
Pokud doma máte jen 3x25A a nemáte fotovoltaiku, pak nepotřebujete ani wollbox. Stačí vám přenosný kabel, který můžete vzít i sebou třeba na zahradu a pod., např. https://eskutr.cz/nabijeci-kabely-pro-e ... w-32a.html
Pokud wollbox, tak pro vaše nabíjení určitě s automatickou regulací hlídání zátěže baráku, aby jste mohl nabíjet co nejrychleji i na těch 3x25A a nedocházelo k vystavování jističe, když si doma budete vařit kávu... (poptejte wollbox u e-LUKYho).
Nastavovat čas v autě asi nebudete chtít dělat po každé jízdě..., to už mrkněte třeba na toto

To můžete mít doma na zdi a když pojedete na chatu, tak to hodíte do kufru.
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
MKM
Příspěvky: 104
Registrován: úte 15. pro 2015 19:43:07

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod MKM » sob 26. čer 2021 23:17:31

Díky, přemýšlím, jak to pořídit za nějaké rozumné peníze, neboť nákup EV je pro nás docela velký zásah do rozpočtu. Kdyby byl k autu kabel na 230V tak bych to zatím vůbec neřešil.
e-LUKY
Příspěvky: 689
Registrován: sob 22. srp 2020 13:41:14

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod e-LUKY » ned 27. čer 2021 8:46:00

To slyším od poloviny zákazníků stále, než je přesvědčím o opaku nebo si najdou toho co jim to jako splní, tedy hlavně finančně.

Tak někdo si koupí EV za 700 tisíc a pak chce ušetřit na nabíječce 7 tisíc ! ?

Po mých víc jak 6letých zkušenostech s nabíjení EV, to jde udělat jedině pořádně a na furt (tedy bez výměny nabíjecích kabelů a wallboxu jen jedním způsobem, co jsem napsal výše), když si po čase koupím jiné EV.

Dotazy zákazníků:
- nechci jít tou nejdražší cestou, ale nějakou spolehlivou třeba garantovanou i delší zárukou
- nemám zkušenost a potřebuji i v případě osobního kontaktu poradit

Neznám nic levného, kvalitního, spolehlivého a s delší zárukou !
e-Golf 2014 najeto 124 (už má 170) tisíc za 9 let, e-Kona 2020 najeto 106 tisíc, 3 rok, BMW i3 120Ah koupeno s 13 tisíc km, už jsem najel 7 000 km.
Už 8 let používám na ježdění jen elektriku, jde to. Elektrika je fajn.
e-LUKY@email.cz
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1877
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod Lama » ned 27. čer 2021 8:58:18

MKM píše:Díky, přemýšlím, jak to pořídit za nějaké rozumné peníze, neboť nákup EV je pro nás docela velký zásah do rozpočtu. Kdyby byl k autu kabel na 230V tak bych to zatím vůbec neřešil.

Pak si kupte kolem 3 tisíc nabíjecí kabel na 10A/230V. Na Bazoši jich najdete několik (nové i použité). Pozor ale, aby fungoval se ZOE.
https://auto.bazos.cz/inzerat/137253628 ... m-nova.php
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4052
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod Josef » ned 27. čer 2021 10:39:20

e-LUKY píše:To slyším od poloviny zákazníků stále, než je přesvědčím o opaku nebo si najdou toho co jim to jako splní, tedy hlavně finančně.
Tak někdo si koupí EV za 700 tisíc a pak chce ušetřit na nabíječce 7 tisíc ! ?


Ono to někdy není jen o úspoře, někdo bydlí v nájmu a nemůže vysekávat do zdi 3 fázové vedení, přidávat jističe a nebo betonovat nabíjecí sloupek pro auto. Nabíjet se dá čímkoli, bohužel si lidi často myslí, že musí udělat elektronistalaci a koupit za 20 tis. Wallbox, jinak je BEV nepoužitelné.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
e-LUKY
Příspěvky: 689
Registrován: sob 22. srp 2020 13:41:14

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod e-LUKY » ned 27. čer 2021 17:50:18

Josef píše:
e-LUKY píše:To slyším od poloviny zákazníků stále, než je přesvědčím o opaku nebo si najdou toho co jim to jako splní, tedy hlavně finančně.
Tak někdo si koupí EV za 700 tisíc a pak chce ušetřit na nabíječce 7 tisíc ! ?


Ono to někdy není jen o úspoře, někdo bydlí v nájmu a nemůže vysekávat do zdi 3 fázové vedení, přidávat jističe a nebo betonovat nabíjecí sloupek pro auto. Nabíjet se dá čímkoli, bohužel si lidi často myslí, že musí udělat elektronistalaci a koupit za 20 tis. Wallbox, jinak je BEV nepoužitelné.


Může být, to ale není tento případ.
e-Golf 2014 najeto 124 (už má 170) tisíc za 9 let, e-Kona 2020 najeto 106 tisíc, 3 rok, BMW i3 120Ah koupeno s 13 tisíc km, už jsem najel 7 000 km.
Už 8 let používám na ježdění jen elektriku, jde to. Elektrika je fajn.
e-LUKY@email.cz
MKM
Příspěvky: 104
Registrován: úte 15. pro 2015 19:43:07

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod MKM » ned 27. čer 2021 20:04:56

Zdravím e-Luky můžu poprosit o nabídku na nějaký wallbox? Případně mobilní řešení.
Určitě neplánuji navyšovat hlavní jistič 3x25A. Potřebuji nabít cca. 60km dojezdu ideálně za noční tarif.
K těm dalším otázkám.
Chápu výhody wallboxu s kabelem, ale kabel k autu dostanu a mohu ho klidně nechat v garáži. Stejně mě nenapadá žádné místo kde bych ho použil, pokud nepojedu někam kam běžně nejezdím. Když by mě to někdy v budoucnu obtěžovalo mohu koupit druhý kabel, ale pokud wallbox s kabelem stojí podobné peníze není co řešit. Kabel na 230V dokoupím později, uvažoval jsem taky o kabelech na Bazoši a pod. ale mám strach, že přijde a nebude fungovat. Také bych pak raději 16A, případně nastavitelný.
Jinak plně chápu lidi co chtějí ušetřit 7tis po té co si koupí EV u nás je to tak, že by jsme si nikdy tak drahé auto nepořídili, ale protože téhle technologii fandíme tak jsme něco našetřili, pár korun přítelkyni zadotovala teta kterou často někom vozí a ještě si na část půjčili, chápu, že to není moc rozumné, ale když přítelkyni dosluhuje staré auto a naskytla se příležitost, neodolali jsme.
Díky moc za trpělivost.
Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod Turbo » ned 27. čer 2021 20:57:23

60km za noční tarif zvládne i ten nejpomalejší 1f kabel, ale ve Vašem případě bych koupil 11kW WB s kabelem na pevno - je to nejpohodlnější a nejfunkčnější řešení a stejně už nic jiného než Mennekes používat nebudete. Ono třeba najezdíte 60km za den, ale občas je potřeba zajet dále a relativně rychle nabít, to ale pochopíte až z praxe.
Jako pojistku bych časem koupil 1f kabel (třeba na Bazoši je toho mraky) a ten vozil v autě (mají to tak všechny rozumné EV v základní výbavě) a pokud budete cucat z AC u nákupáků, tak ještě Mennekes-Mennekes.
Dokola rozmotávat a uklízet jeden "universální" kabel Vás hodně rychle přestane bavit, pak ho jednou nevezmete do auta a zrovna bude potřeba :evil:
Samozřejmě jsou uživatelé co jezdí mraky km všude možně a mají plný kufr různých kabelů a redukcí, ale to jsem pochopil, že není Váš případ.
MKM
Příspěvky: 104
Registrován: úte 15. pro 2015 19:43:07

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod MKM » ned 27. čer 2021 22:23:33

S autem budeme jezdit, hlavně tedy přítelkyně, 90% bez nabíjení mimo domov.
e-LUKY
Příspěvky: 689
Registrován: sob 22. srp 2020 13:41:14

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod e-LUKY » pon 28. čer 2021 8:05:10

MKM píše:Zdravím e-Luky můžu poprosit o nabídku na nějaký wallbox? Případně mobilní řešení.
Určitě neplánuji navyšovat hlavní jistič 3x25A. Potřebuji nabít cca. 60km dojezdu ideálně za noční tarif.
K těm dalším otázkám.
Chápu výhody wallboxu s kabelem, ale kabel k autu dostanu a mohu ho klidně nechat v garáži. Stejně mě nenapadá žádné místo kde bych ho použil, pokud nepojedu někam kam běžně nejezdím. Když by mě to někdy v budoucnu obtěžovalo mohu koupit druhý kabel, ale pokud wallbox s kabelem stojí podobné peníze není co řešit. Kabel na 230V dokoupím později, uvažoval jsem taky o kabelech na Bazoši a pod. ale mám strach, že přijde a nebude fungovat. Také bych pak raději 16A, případně nastavitelný.
Jinak plně chápu lidi co chtějí ušetřit 7tis po té co si koupí EV u nás je to tak, že by jsme si nikdy tak drahé auto nepořídili, ale protože téhle technologii fandíme tak jsme něco našetřili, pár korun přítelkyni zadotovala teta kterou často někom vozí a ještě si na část půjčili, chápu, že to není moc rozumné, ale když přítelkyni dosluhuje staré auto a naskytla se příležitost, neodolali jsme.
Díky moc za trpělivost.



Také Zdravím,
jak tu i jiní znalí popisují, opravdu nejlepší je si domů pořídit napevno wallbox s kabelem a nastavit ho na těch 11kW, tedy 16A v každé fázi i když vaše EV zvládne víc ale hlavní jistič NE. K nabíječce stačí přivézt CYKY 5x2,5 nebo podle vzdálenosti raději CYKY 5x4. Tento kabel jistit16-20A a nejlépe přes stykač, který bude spínat v NT, případně přepínač, aby jste si ho mohl zapnout kdykoliv bude chtít nabít bez ohledu na NT.

Jako druhý kabel co budete vozit v EV, bych koupil ten přenosný (teď ale rozhodnutí jestli 11kW nebo 22kW, pro vaše EV by bylo lepší 22kW ale to není všude a tak budete nabíjet menším výkonem. Přesto bych ho ale asi vzal a k němu redukci z 16 na 32 A. Ten jednofázový bych už vůbec nekupoval a nechal si udělat redukci z vidlice 230V na 5kolík zásuvku 32A a můžete nabíjet z jakékoliv 1f zásuvky tím samým kabelem. Vždy si ale na kabelové nabíječce musíte nastavit maximální proud, to ale nebude problém, když vám tam ta dioda bude svítit na nastaveném proudu.

V podstatě vše vám můžu dodat i udělat (nevím tedy odkud jste?), jak to napojení tak i ty redukce.

Ten kabel (mennekes-mennekes) co máte si nechejte v EV a občas s ním můžete nabíjet z veřejné nabíječky co má zásuvku, třeba u ČEZu na Kauflandu jsou zdarma, ale musíte se u nich zaregistrovat. Nebo i některé jsou také zdarma.

Když tak mi osobně napište na níže uvedený email, tam se konkrétně můžeme domluvit.
e-Golf 2014 najeto 124 (už má 170) tisíc za 9 let, e-Kona 2020 najeto 106 tisíc, 3 rok, BMW i3 120Ah koupeno s 13 tisíc km, už jsem najel 7 000 km.
Už 8 let používám na ježdění jen elektriku, jde to. Elektrika je fajn.
e-LUKY@email.cz
rob.brno
Příspěvky: 65
Registrován: úte 15. pro 2015 17:35:57

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod rob.brno » pon 20. pro 2021 10:01:58

Až donedávna jsem považoval montáž a nabíjení přes wallbox jako ekonomický nesmysl, vždyt je to jen DC chránič se stykačem a generátorem obdélníkového PWM.

Nicméně s instalací FVE na dotaci je pořízení wallboxu zadarmo, dokonce může instalaci samotné FVE zlevnit o 10t kč !!!!

Na walbox lze získat dotaci 30t kč a dotovány jsou až 2ks, při současné instalaci FVE se získává ještě dotační bonus. Tedy suma sumárum 70t kč. Podmínkou dotace je řiditelnost WB podle dostupného výkonu FVE, to lze naplnit řízením pomocí PLC s PWM nebo analog výstupem.

No nekup to :-)
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1071
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod Citigo e IV » pon 20. pro 2021 10:20:45

Vypadá to lákavě, ovšem je tam podmínka , že dotace je max. 50% ceny díla takže na dotaci 30 tis. by musel člověk zaplatit firmě 60 tis. a to se mě zdá na jeden wall box docela dost. Ale asi to jde kombinovat s celkovou cenou FVE, máte o tom nějaké podrobnější informace?

Druhá věc je technická, jestli nebude nutno wall box hlásit na distribuci a jestli nebude nutno nabíjení blokovat přes HDO jako se musí nově i FVE.
Ona by byla komplikace jestli se musí blokovat wall box i v době vysokého tarifu ... Prostě jestli stojí ty komlikace za to zlevnění ..
rob.brno
Příspěvky: 65
Registrován: úte 15. pro 2015 17:35:57

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod rob.brno » pon 20. pro 2021 22:59:15

Máte pravdu, je to s dotací překombinované, ale největší synergie je právě v kombinaci s FVE, vše je na stránkách fondu popsáno.

S tím WB dle mého distributorovi do toho nic není, je to spotřebič jako každý jiný. A k získání dotace na něj distributora nijak nepotřebujete.
Uživatelský avatar
cernymotyl
Příspěvky: 102
Registrován: sob 24. dub 2021 20:07:30
Bydliště: Kozinec

Re: Domácí wallbox jaký?

Příspěvekod cernymotyl » úte 21. pro 2021 9:27:46

Pokud se dnes dá sehnat wallbox i se zapojením za 15.000 Kč, tak na co dotace? Aby mi někdo naúčtoval 30 tisíc a já pak žádal stát, aby mi půlku vrátil?
Takhle to je bohužel s většinou datací u nás.
Hyundai Kona 2020 Smart Range 39,2 kWh
Suzuki SX4 2013 1.6 VVT