Kterou mapu nabíjecích stanic "podporovat"?

Moderátor: Josef

Uživatelský avatar
Jan Čapek
Správce fóra
Příspěvky: 141
Registrován: sob 21. lis 2015 20:53:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Kterou mapu nabíjecích stanic "podporovat"?

Příspěvekod Jan Čapek » sob 02. led 2016 23:53:35

Jsem přesvědčen, že kvalitní mapa nabíjecích stanic je pro současné uživatele elektromobilů opravdu klíčová záležitost.

Je nutné z ní vyčíst přesnou lokalitu stanice, její parametry, podmínky použití, dostupnost, optimálně stav funkčnosti, fotografii pro jednodušší dohledání, možnost komentovat stav apod. Dále nevidím reálné, že by jeden subjekt dal dohromady a udržoval stav stanic na mapě aktuální. Je proto vhodné nechat mapové podklady spravovatelné komunitou.

A pak by bylo vhodné, kdyby komunita alespoň v konkrétní zemi nebyla příliš rozštěpená a přispívala do jedné mapy a ne do několika tak, že kompletní nebude ani jedna. A o tom je tento příspěvek. Je nějaká již existující mapa (viewtopic.php?f=15&t=20), kterou má smysl propagovat jako vhodnou platformu pro databázi nabíjecích stanic v ČR?

Přiznám se, že jsem dříve uvažoval, že bych takovou mapu vyrobil jako součást tohoto fóra, příp. jako jeho další fázi. Udělat to pořádně včetně správy důvěryhodného obsahu by ale bylo velké sousto, na nějž nemám dostatek času. V té době jsem navíc měl jen mlhavé představy o projektu Open Charge Map.

Ten se z mého pohledu velmi blíží vhodnému kandidátovi na mapu, kterou je vhodné podporovat, aby se na ni dalo spolehnout.

Pokud jsem to správně pochopil, tak se jedná o opravdu neziskový projekt, který má veškerá data o stanicích dostupný přes API přes volnou licenci Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International (viz. http://openchargemap.org/site/develop). Tudíž veškerá vložená data je možno dále využívat i v jiných aplikacích (velký potenciál do budoucna). To tuto mapu dostává do úplně jiných úrovní než jiné mě známé projekty. Na druhou stranu jsou zde i menší nevýhody, jako např. nepodpora zadání parametrů stanic ve více jazycích (ale to je už dost detail).

Nebo existují i jiné alternativy? Či by se zde ještě nová mapa "uživila"? Co si myslíte vy?

:?: :idea:
damucz
Příspěvky: 43
Registrován: stř 16. pro 2015 0:00:54

Re: Kterou mapu nabíjecích stanic "podporovat"?

Příspěvekod damucz » pon 04. led 2016 14:32:31

Naprosto souhlasím s řečeným a jako EV začátečníka mě neskutečně štvalo a štve, že musím hledat info o nabíječkách všude možně. Často spíš fungovala doporučení na nabíječky, které ani nejsou v mapách, kam koukám. Na jiné se bojím jezdit, protože ještě nemám všemožné konverzní kabely.

Jsem také developer, proto vím, že dělat něco, co je hotové, nemá smysl. Další mapa, na kterou nebude mít autor/vývojář čas, bude zase jen výkřik do tmy. Proto maximálně podporuji komunitní řešení a Open Charge Map jakkoli má ještě své dětské nemoci, by mohla být cesta. Osobně raději investuji svůj čas do pomoci tomuto projektu než se po večerech pachtit s něčím svým. Skupina vývojářů bude vždy dlouhodobě silnější než jeden člověk.

Open Charge Map vypadá, že by se dalo ovlivnit rozumnými argumenty. Mají i mobilní aplikace. A pokud mají tak benevolentní licenci, nebál bych se na tom postavit i nějakou custom appku.

Co asi nikdy fungovat nebude je nějaký systém rezervací. Protože Open Charge Map nemá a nikdy nebude mít kontrolu nad nabíječkama - jejich pouštění, placení, ... Bylo by super, kdybych si mohl rezervovat čas na nabíječce, abych tam nepřijel a nezjistil, že musím čekat. To se stává už teď a bude se stávat častěji a častěji. Dále by mě pak plánovač cesty mohl vést na volné nabíječky, kde zrovna nikdo není. Ale to už je spíš fantazie. :) To může fungovat pod jedním provozovatelem.

Když shrnu odpovědi: Domnívám se, že novou mapu nemá smysl dělat. Lepší alternativu než Open Charge Map jsem nenašel. Ale bohužel to stále není jediná mapa, do které koukám. Jsem také pro to, aby se věci dělaly pořádně. Právě proto věřím v komunitní projekty.
Uživatelský avatar
Radovan
Příspěvky: 1168
Registrován: sob 05. pro 2015 18:01:29
Bydliště: Ostrava-Plesná
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterou mapu nabíjecích stanic "podporovat"?

Příspěvekod Radovan » pát 22. led 2016 22:37:05

Je hrozně legrační, když toto vždy elektromobilisté řeší. Musí, protože infrastruktura je u nás bídná. Jinde je to sice o tisíc procent lepší, ale taky žádná sláva. Protože nabíječkou jsou obvykle myšleny:
a) pomalé zásuvky, maximálně tak shluk Mennekes zásuvek výkonu 11 kW (příklad nadzemní garáže Prátr Vídeň)
b) jediný osamocený stojan rychlonabíječky (příklad ČEZ u nás nebo Greenway Slovensko nebo Wien Energies).
Tohle přestaneme řešit až:
a) si koupíme Teslu a bude nás zajímat jen Supercharger, kde je minimum stojanů 2, obvyklé jsou 4-6, často 8, výjimečně více.
b) i ČEZ (nebo jiný provozovatel) pochopí, že minimálně před svým sídlem v Duhové by měl mít rychlonabíječek alespoň 10. A jinde po 2-4 kusech jako standard. Protože dnes těch jeho 10 ks zablokuje na hodinu 10 elektromobilů a tím si už nikdo v ČR neškrtne.
EV Peugeot Ion nový 4/2014 dnes 105 tis. km, 5/2016 ojetý pro ženu 55 tis. (69 celkem), elektrokolo Agogs SilverGo 10/2013, doma FVE 3,6kWp 9/2009, solární panely Vaillant 6/2010, vrtaná studna 1999, permakulturní zahrada 2017, dřevodům sendvič.panel 2000
damucz
Příspěvky: 43
Registrován: stř 16. pro 2015 0:00:54

Re: Kterou mapu nabíjecích stanic "podporovat"?

Příspěvekod damucz » stř 27. led 2016 15:49:19

Zatím nemám možnost nabíjet ani doma (panelák) ani v práci. Jsem odkázán na veřejné nabíječky. Je pro mě důležité se o nich dozvědět a tušit, kolik na nich strávím času. Protože nabíječky navštěvuji mnohem častěji než bych navštěvoval benzínku. Zajet tam každý třetí den na hodinku i s cestou je po nějaké době otrava. Zatím to beru jako že chci elektromobilitě pomoct. Ale nedokážu si představit, že bych tohle doporučil sousedovi bez garáže. Také si myslím, že infrastruktura by měla být lepší. A vidím, že podnikatelé na různých frontách vidí příležitosti a začínají konat. Musí se roztočit spirála.
Uživatelský avatar
Radovan
Příspěvky: 1168
Registrován: sob 05. pro 2015 18:01:29
Bydliště: Ostrava-Plesná
Kontaktovat uživatele:

Re: Kterou mapu nabíjecích stanic "podporovat"?

Příspěvekod Radovan » čtv 28. led 2016 19:29:47

Pak Vám pane kolego nezbude nic jiného, než stát se sběratelem všemožných map, aplikací do mobilu, přístupových karet, pinů a čipů. Čili dostanete se tam, kde už druhý rok z donucení jsem. Celá schránka Peugeotu Ion obsahuje takových mapek a seznamů několik, plus 3 karty a piny. Čipy mám jen dva. :?
EV Peugeot Ion nový 4/2014 dnes 105 tis. km, 5/2016 ojetý pro ženu 55 tis. (69 celkem), elektrokolo Agogs SilverGo 10/2013, doma FVE 3,6kWp 9/2009, solární panely Vaillant 6/2010, vrtaná studna 1999, permakulturní zahrada 2017, dřevodům sendvič.panel 2000
Uživatelský avatar
ozana
Příspěvky: 165
Registrován: úte 15. pro 2015 14:13:26
Bydliště: Orlová

Re: Kterou mapu nabíjecích stanic "podporovat"?

Příspěvekod ozana » pát 29. led 2016 8:05:07

Kéž by se provozovatelé nabíjecích stanic zapojili a pomocí API aktualizovali stav svých stojanů na Open Charge Map.
Nezbývá než je k tomu neustále vyzývat.

Dodavatelé nabíjecích stanic, operátoři, národní registry, lokální stránky a aplikace o nabíjecích stanicích:

Potřebujeme vaše data. Můžete nám dodat vaše nejnovější informace o nabíjecích stanicích bez ohledu na to, zda vaše organizace vlastní, provozuje nebo katalogizuje dostupné nabíjecí stanice. Prosíme kontaktujte http://openchargemap.org/site/about/contact nás.
Jezdím na proud, najeto 70 tisíc km. G-E STROMOS 7,5 let a 75 tisíc km.
jan.markefi
Příspěvky: 4
Registrován: pát 01. dub 2016 10:59:42

Re: Kterou mapu nabíjecích stanic "podporovat"?

Příspěvekod jan.markefi » pát 09. zář 2016 10:51:37

Zdravím,

před pár dny jsme vypustili do světa mapu dobíjecích stanic, která by do budoucna měla být, přesně jak píšete nahoře, "komunitní".
Momentálně už u dobíjecích stanic zobrazujeme adresu, GPS lokaci, otevírací dobu a typ dobíjení. Do pár týdnů bychom chtěli spustit také hodnocení stanic a možnost přidat dobíjecí stanice od návštěvníka webu. Zároveň už připravujeme seznam stanic v okolních zemích.

Rozhodně budu rád, pokud máte nějaké nápady jak mapu vylepšit, když se mi ozvete na email ondrej.valustik@elektrina.cz. Určitě můžeme realizovat vaše nápady.

Mapu naleznete zde: http://www.elektrina.cz/elektromobil/do ... ktromobily

Předem díky moc
Uživatelský avatar
gomec
Příspěvky: 32
Registrován: stř 30. pro 2015 19:56:42

Re: Kterou mapu nabíjecích stanic "podporovat"?

Příspěvekod gomec » ned 11. zář 2016 17:03:38

jan.markefi píše:Zdravím,

před pár dny jsme vypustili do světa mapu dobíjecích stanic, která by do budoucna měla být, přesně jak píšete nahoře, "komunitní".
Momentálně už u dobíjecích stanic zobrazujeme adresu, GPS lokaci, otevírací dobu a typ dobíjení. Do pár týdnů bychom chtěli spustit také hodnocení stanic a možnost přidat dobíjecí stanice od návštěvníka webu. Zároveň už připravujeme seznam stanic v okolních zemích.

Rozhodně budu rád, pokud máte nějaké nápady jak mapu vylepšit, když se mi ozvete na email ondrej.valustik@elektrina.cz. Určitě můžeme realizovat vaše nápady.

Mapu naleznete zde: http://www.elektrina.cz/elektromobil/do ... ktromobily

Předem díky moc


server error... :(