Dynamicky řízený domácí wallbox

Moderátor: Josef

Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Turbo » čtv 28. črc 2022 10:51:43

Té "nevýhody" jsem si vědom.

Moje nynější představa je asi takto:

1. Instalace druhého (řízeného) WB s tím, že původní bych nechal zapojený a funkční, jeden by byl pouze "sluníčkový" a druhý na ostatní nabíjení. Stejně máme doma už dvě BEV.

2. K současnému systému TUV (TČ + vnitřní zásobník 320l) předřadit nerez boiler na dalších 320l s patronou 3kW.

V obou případech bude energie dodávána automaticky pouze z přebytků a zároveň v obou případech boudou mít systémy funkční náhradu i bez sluníčka.

Ano, dá se to řešit i akumulací do baterie, ale zatímco náklad na nerez boiler 320l i s wattrouterem, který uskladní skoro 30kWh, je cca 50tis, tak podobná kapacita v LiFePo není aktuálně pod 300tis Kč.
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Citigo e IV » čtv 28. črc 2022 13:28:13

Je otázka jestli Vám bude přes 600L TUV k užitku. Pokud máte tč. tak máte výhodu, že si teplou vodu vyrobíte v případě počasí bez sluníčka za 1/3 elektřiny. A oběd si na teplé vodě neuvaříte ani elektromobil nenabijete. Já tedy raději preferuji ten přebytek nevyrobit než kupovat složitý a drahý akumulační systém a předem vědět, že v létě tu teplou vodu stejně nevyužiju. Stejně tak s baterkou podle mě hohatě stačí akumulační prostor na překlenutí noci, připadně druhého dopoledne. Ale co je nejdůležitější tak baterka musí být schopná pojmout dobíjecí výkon celé FVE a hlavně umět dodávat plný výkon měničů. Dodavatelé v současné době šetří a jejich obvyklá 10 kWh baterka k 10 kW FVE umí jen poloviční okamžitý výkon.
Jinak VO cena třeba baterií pylontech je kolem 8000-9000 tis za 1kWh bez DPH což není málo,ale jestli opravdu bude stát kW kolem 10 Kč tak díky 10 kWh baterce můžu za rok ušetřit 10kWh denně ze sítě a těch dnů bude jistě 200 za rok tedy 10*10*200= 20 tis. Kč za rok, takže v ideálním případě to má za 5 let doma a životnost bude zcela jistě 10 let.

Na obrázku najhoře je spotřeba ze sítě za posledních 7 dní a dole spotřeba domu, díky baterce, která se nevybije ani v noci ze sítě beru jen malý špičky hlavně v době kem 12hodin kdy se vaří oběd na elektřině a současně se dobíjí elektromobil zatím bez dynamického omezení. Je to proto ,že nestíhá kapacita měničů,ale za týden to je jen 21kWh to je pro mě, pod mojí rozlišovací schopnost. Zatím mám i el. bojler normálně v systému a klidně se večer ve 21hodin dohřeje z baterky když to je třeba.
Přílohy
fve.JPG
Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Turbo » čtv 28. črc 2022 14:38:40

Ano, TČ vyrobí v létě teplou vodu možná i za 1/5 energie, ale zase má vyšší amortizaci než ten boiler. Ona ta vnitřní jednotka má na TUV jen částečný objem, většina je jako zásobník pro vytápění a ten předřazený boiler by také v přechodném období fungoval i jako zásobník tepla pro vytápění.

Je to potřeba promyslet a propočítat. A samozřejmě možnost prodeje přebytků na spotu v tom také hraje zajímavou roli.
petr.balas
Příspěvky: 240
Registrován: ned 06. bře 2016 10:07:05

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod petr.balas » čtv 28. črc 2022 20:19:10

Lama píše:
petr.balas píše:Nové wattroutery spínají "v nule" takže mě nenapadá proč by měl ČEZ vůbec mluvit do toho, že si jej zapojíte. Z pohledu ČEZu je to spotřebič jako jakýkoliv jiný. ČEZ Vám taky nediktuje jaký bojler si můžete koupit.

Pokud si ale pamatuji, tak původní wattroutery šly přepnout do režimu, kdy spínaly mimo nulu. To sice umožňovalo přesnější regulaci ale za cenu brutálního rušení všeho okolo. Takové zapojení je dnes nelegální a prasárna to byla vždycky. Pokud Vám na to dnes ČEZ přijde, tak se bude zlobit.

Mám Wattrouter a SSR. Po jeho instalaci netrvalo dlouho a přijel ČEZ 2x během měsíce na měření. Až později jsem se dozvěděl, že to bylo kvůli kmitání
wattroutru kolem nuly (podívejte se co jak se mění šipky u 4Q el.měru a přes počítač je to krásně vidět, jak jste hodně +/-). Měl jsem ofset nastaven na 30W, což jsem myslel že stačí (chtěl jsem být co nejblíže nuly. Nyní používám 150W a je klid. ČEZ vyžaduje, aby mezi každým sepnutím i když je to v nule bylo min. 10 sekund prodlevy. Ano je to spotřebič, ale pokud spotřebič nefunguje dle představ ČEZu, pak čekejte měření. Wattrouter nezahrnujete do dokumentace, aby se o něm nevědělo a je potřeba ho správně nastavit. Pokud se budete snažit jet na nulu, pak bude kmitání +/- kolem nuly a to už je problém (a to mám ZB s odkupem).
Myslím, že problém tedy není ve spínání v nule, ale v samotné regulaci, kolem nuly (dle technika ČEZu - kmitání). Tedy odběr střídá dodávku !!!

Nemám wattrouter, spínám spotřeby podle procenta nabití baterie a stejně mi měnič (hybridní Goodwe) kmitá okolo nuly jako vzteklý. A nikomu to nevadí. Ostatně proč by mělo? Pokud občas dodám do sítě 100W, tak to soused vedle ihned spotřebuje. A kmitání spotřeby je obvyklé - např. hromada levných indukčních sporáků reguluje tak, že půl sekundy jede na plný výkon a pak půl sekundy nic neodebírá.
Hyundai Kona 4 roky, 92.000 km, (bylo: Nissan Leaf 24kWh - 4 roky, 115.000 km)
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Štemba » čtv 04. srp 2022 18:30:28

Turbo píše:Té "nevýhody" jsem si vědom.

Moje nynější představa je asi takto:

1. Instalace druhého (řízeného) WB s tím, že původní bych nechal zapojený a funkční, jeden by byl pouze "sluníčkový" a druhý na ostatní nabíjení. Stejně máme doma už dvě BEV.

2. K současnému systému TUV (TČ + vnitřní zásobník 320l) předřadit nerez boiler na dalších 320l s patronou 3kW.

V obou případech bude energie dodávána automaticky pouze z přebytků a zároveň v obou případech boudou mít systémy funkční náhradu i bez sluníčka.

Ano, dá se to řešit i akumulací do baterie, ale zatímco náklad na nerez boiler 320l i s wattrouterem, který uskladní skoro 30kWh, je cca 50tis, tak podobná kapacita v LiFePo není aktuálně pod 300tis Kč.


Stačit bude jeden, ten sluníčkovy. S regulaci 0-10V kde 10V je vypnuto a 0V plný výkon. S WattRouterem reverzní nastavení výstupu.
V případě potřeby plného výkonu stačí rozpojit ovládací vstup 0-10V a tudíž tam bude 0V na vstupu = plný výkon.
Baalik
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22. srp 2022 15:52:49

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Baalik » sob 27. srp 2022 13:32:24

Moje riesenie je go-e gemini charger (https://shop.go-e.com/go-e-charger-gemini-flex-11-kw-en). Maju API, ktore cez maly script volam z domaceho serveru (https://github.com/goecharger/go-eCharg ... http-en.md). Domaci inverter je Goodwe GW10k-ET. Inverter ma podobne API (https://github.com/marcelblijleven/goodwe) na ziskanie podrobneho stavu a z neho ovladam ten charger. Minimum je 6A a v pripade, ze spadne vykon FVE pod 6A, tak ho necham ist z domacich bateriek na 6A az do 80% SOC. Scripty mi bezia kazdych 10 sekund, takze samozrejme to nie je dokonale, ale problemy som zatial nezaznamenal.

Takto vyzera vystup v slnecny den (zelena krivka je nabijanie auta, ruzova je vykon FVE a fialova je ostatna spotreba:
Screenshot 2022-08-27 at 13.35.15.png
Skoda Enyaq iV80, 09/2021, 15tkm, 17kWh/100km
PV 10kWp
Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Turbo » úte 30. srp 2022 11:40:32

@Baalik: To vypadá docela dobře, relativně jednoduše a funkčně.

Mám stejný střídač, elektrárnu spuštěnou od soboty, takže teď se od toho zatím nemůžu odlepit :)

Ty první dva dny se to chovalo poměrně chaoticky a byl jsem z toho lehce zmatený a nasr... Ale každým dnem se to pomalu uklidňuje začíná pracovat jak má. Technik z instalační firmy mi říkal, že se baterie (Dyness T10) prvních 14dní kalibruje a může se to chovat divně.
Ale trápí mě to, že mám zakázané přetoky do gridu a přesto si tam klidně jedna fáze posílá třeba i 2500W a navíc se to občas rozkolísá tak, že jedna fáze posílá 2000W druhá a třetí berou po 1000W.
Přes PWMaster mám přetoky zakázané a nastavené asymetrické zatížení.

Nějaká rada?
Baalik
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22. srp 2022 15:52:49

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Baalik » úte 30. srp 2022 11:48:35

Turbo píše:@Baalik: To vypadá docela dobře, relativně jednoduše a funkčně.

Mám stejný střídač, elektrárnu spuštěnou od soboty, takže teď se od toho zatím nemůžu odlepit :)

Ty první dva dny se to chovalo poměrně chaoticky a byl jsem z toho lehce zmatený a nasr... Ale každým dnem se to pomalu uklidňuje začíná pracovat jak má. Technik z instalační firmy mi říkal, že se baterie (Dyness T10) prvních 14dní kalibruje a může se to chovat divně.
Ale trápí mě to, že mám zakázané přetoky do gridu a přesto si tam klidně jedna fáze posílá třeba i 2500W a navíc se to občas rozkolísá tak, že jedna fáze posílá 2000W druhá a třetí berou po 1000W.
Přes PWMaster mám přetoky zakázané a nastavené asymetrické zatížení.

Nějaká rada?

Tiez som to mal cez PVMaster zakazane kym som nevybavil tarif s pretokami a nemal som s tym problem. Samozrejme tie pretoky neboli uplne nulove a stale to tam poslalo 100-200Wh za den, ale nikto sa nestazoval. Inak neviem poradit, mne to vyrobu zastavilo ked bola naplnena bateria a nizky odber doma.
Skoda Enyaq iV80, 09/2021, 15tkm, 17kWh/100km
PV 10kWp
Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Turbo » úte 30. srp 2022 13:49:13

Tak stovky W neřeším, ale první noc od spuštění mi na elektroměru přibylo 50kWh a klidová noční spotřeba domu 300-400W :)

Na kolik vám vyleze teplota střídače v max, zátěži?
Mám to v malé tech místnosti, udělal jsem vrt a 125mm ventilátor, a i tak jsem na střídači viděl i 86°C, budu muset předělat odtah až k němu. Baterka nepřeleze 30°C.
Baalik
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22. srp 2022 15:52:49

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Baalik » úte 30. srp 2022 13:57:19

Turbo píše:Tak stovky W neřeším, ale první noc od spuštění mi na elektroměru přibylo 50kWh a klidová noční spotřeba domu 300-400W :)

Na kolik vám vyleze teplota střídače v max, zátěži?
Mám to v malé tech místnosti, udělal jsem vrt a 125mm ventilátor, a i tak jsem na střídači viděl i 86°C, budu muset předělat odtah až k němu. Baterka nepřeleze 30°C.


Teplota na striedaci je vec, ktoru som musel riesit skoro okamzite. Ten 10kW striedac lezie velmi vysoko teplotne a moje riesenie boli 2 vacsie (120mm) chladice s akvariovym zdrojom a zrazu koncim na 55C. Bez nich mi inverter v otvorenej miestnosti v lete obmedzoval vykon z 9,9kWp solaru nad 80st. Nehovoriac o zivotnosti. Fotku sem radsej nebudem davat, je to v DYI kvalite :)


50kWh za leto za noc? To musite mat nieco spatne zapojene. 50kWh za den je moja spotreba u zatepleneho domu v zime a topim elektrinou (bez TC, na priamo). Ani to uplne nesedi na tu kludovu spotrebu 300-400W (moja je 250W v noci), 400 * 24 = 10kWh. Skontrolujte si naozaj zapojenie a tiez 15-minutove intervalove odbery (EGD to poskytuje pre nove elektromery cez https://portal.distribuce24.cz/login, neviem ako to je u CEZ). Mali by ste tam vidiet, kedy ta spotreba nastala. Nenabilo sa vam auto v noci nahodou?

Edit: Aha, mysleli ste 50kWh dodanych do siete? No, to je potom problem, ked nemozete posielat pretoky. Opytal by som sa firmy, co vam to instalovala. Mimochodom, preco nemozete posielat pretoky do siete? Je to len otazka casu, alebo vam to zakazal distributor?
Skoda Enyaq iV80, 09/2021, 15tkm, 17kWh/100km
PV 10kWp
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1870
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Lama » úte 30. srp 2022 18:19:26

..."na elektroměru přibylo 50kWh"... , asi se dobíjely baterky, pokud to bylo odebráno ze sítě 8-)
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Citigo e IV » úte 30. srp 2022 23:19:06

Podle mě to je otázka peněz. Já dělám Victron je to o 100 tis. dražší, ale funguje to o trochu lépe jak čína. Přetoky mám 2kWh na vyrobených 4MWh za poslední tři měsíce. Teplotu meničů neřeším i při okolní teplotě 40 st. to umí jet na 100% výkonu. Namontoval jsem v Pěnčíně Growatt a přetoky máme tam cca 10x vetší cca 1-2kWh za den!! a Občas se odpojuje baterie a tak to řešíme s velkoobchodem, naštestí to je namontovaný u kamaráda a má pochopení.
Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Turbo » stř 31. srp 2022 9:58:24

Těch 50kWh právě nebylo do baterky.
Mě přetoky z principu nevadí, ale problém je to, že je tam přetok i odběr zároveň a elektroměr si samozřejmě počítá jen ten odběr. V pátek má přijet technik i s náhradním měničem, tak uvidíme.
Jako to že je Goodwe čína, a že se to hřeje, a že jsou s tím občas problémy, jsem věděl dopředu, ale snad se to podaří odladit.

Victron je asi špička, ale neumí asymetrii ne? Jak se to řeší?

Myslel jsem si, že problém bude v měření, ale střídač to moc dobře vidí, ale z nějakého důvodu to nereguluje.

Níže výstup ze Semsu, zajímalo by mě jak to vypadá u kolegy Baalika.
Přílohy
FVE.png
Baalik
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22. srp 2022 15:52:49

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Baalik » stř 31. srp 2022 10:14:49

Turbo píše:Těch 50kWh právě nebylo do baterky.
Mě přetoky z principu nevadí, ale problém je to, že je tam přetok i odběr zároveň a elektroměr si samozřejmě počítá jen ten odběr. V pátek má přijet technik i s náhradním měničem, tak uvidíme.
Jako to že je Goodwe čína, a že se to hřeje, a že jsou s tím občas problémy, jsem věděl dopředu, ale snad se to podaří odladit.

Victron je asi špička, ale neumí asymetrii ne? Jak se to řeší?

Myslel jsem si, že problém bude v měření, ale střídač to moc dobře vidí, ale z nějakého důvodu to nereguluje.

Níže výstup ze Semsu, zajímalo by mě jak to vypadá u kolegy Baalika.


Screenshot 2022-08-31 at 10.14.22.png
Skoda Enyaq iV80, 09/2021, 15tkm, 17kWh/100km
PV 10kWp
Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Turbo » stř 31. srp 2022 10:19:24

Super, díky!
Občas se to koukám taky na chvilku zblázní, ale takto je samozřejmě akceptovatelné, snad to do tohoto stavu taky dostaneme.
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1870
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Lama » stř 31. srp 2022 10:21:36

Turbo píše:Těch 50kWh právě nebylo do baterky.
Mě přetoky z principu nevadí, ale problém je to, že je tam přetok i odběr zároveň a elektroměr si samozřejmě počítá jen ten odběr. V pátek má přijet technik i s náhradním měničem, tak uvidíme.
Jako to že je Goodwe čína, a že se to hřeje, a že jsou s tím občas problémy, jsem věděl dopředu, ale snad se to podaří odladit.

Victron je asi špička, ale neumí asymetrii ne? Jak se to řeší?

Myslel jsem si, že problém bude v měření, ale střídač to moc dobře vidí, ale z nějakého důvodu to nereguluje.

Níže výstup ze Semsu, zajímalo by mě jak to vypadá u kolegy Baalika.

POZOR - el.měr počítá i přetok (běždé el.měry to přičítají k odběru a 4Q počítá dokonce 4 směry! ). Jaký máte elektroměr? Máte už 4Q?
Takto se mi to chovalo, když mi po 11 letech vyměnili 4Q el.měr. Původní byl "součtový" a nový už s měřením každé fáze samostatně. Musel jsem na Wattrouteru přenastavit ze "součtového" na "po fázích" a začalo to fungovat správně. Neznám PVMaster, ale buď je zde něco špatně nastaveno, nebo jsou špatně měřící cívky a nebo měnič nepracuje správně asymerticky...
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Turbo » stř 31. srp 2022 10:48:42

Nejsem v tom až tak kovaný, ale technik mi říkal, že tento elektroměr počítá pouze odběr
Přílohy
IMG_0851.jpeg
Baalik
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22. srp 2022 15:52:49

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Baalik » stř 31. srp 2022 10:52:09

Turbo píše:Nejsem v tom až tak kovaný, ale technik mi říkal, že tento elektroměr počítá pouze odběr

Instalacna firma vam nedohodla vymenu elektromeru za 4Q? U mna to bolo sucastou projektu a bez toho by som solar neinstaloval.
Druha otazka - registruje vas vobec distributor ako mikrozdroj? Lebo pokial nie, tak mate trosku problem.
Naposledy upravil(a) Baalik dne stř 31. srp 2022 10:54:05, celkem upraveno 1 x.
Skoda Enyaq iV80, 09/2021, 15tkm, 17kWh/100km
PV 10kWp
Turbo
Příspěvky: 574
Registrován: úte 11. črc 2017 18:55:15

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Turbo » stř 31. srp 2022 10:53:11

Ano, je to součástí, ale tady na to má ČEZ 2 měsíce.
Baalik
Příspěvky: 12
Registrován: pon 22. srp 2022 15:52:49

Re: Dynamicky řízený domácí wallbox

Příspěvekod Baalik » stř 31. srp 2022 10:54:34

Turbo píše:Ano, je to součástí, ale tady na to má ČEZ 2 měsíce.

Chapem, EGD to mal podobne, ale prisiel do 2 tyzdnov. Mimochodom, elektrikar mi vravel, ze stary elektromer bude merat aj vsetko, co dodam do siete, ale ovela pomalsie, ako odber, takze to az tak nevadi z pohladu mojej spotreby (vadi to z pohladu papierovania a potencialnej pokuty od EGD).
Skoda Enyaq iV80, 09/2021, 15tkm, 17kWh/100km
PV 10kWp