Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Moderátor: Josef

Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4024
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Josef » pon 21. úno 2022 19:15:27

S autama je to stejné, na dotaci stojí auto 1.25 mil. bez dotace dají slevy, že pak vyjde na 890 tis. Kč, takže dotace je jen opruz a kdy auto nedej bože ukradnou, nebo je na odpis po havárii, tak se dotace vrací.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Citigo e IV » úte 22. úno 2022 12:37:52

Ele-M píše:
Štemba píše:Společně s FVE rozhodně, to je ještě kombinační bonus 10k za více opatření.

Cili nemusí být rozpočet na jednotlivé části, stačí celek? To by bylo fajn.


Dobrý den, na můj dotaz ohledně kombinačního bonusu a bonusu na nabíječku (chceme realizovat FVE a kombinace s nabíječkou mě zaujala) mi SFZP emailem odpověděl:
"...V případě podpory D.4 není možno chápat maximální podporu 30.000 Kč na jeden dobíjecí bod jako paušál. Platí obecné pravidlo: podporu v maximální výši 30.000 Kč dostanete pouze pakliže přímé realizační výdaje převýší dvojnásobek této hodnoty. Nepřevýší-li, dostanete polovinu Vašich přímých realizačních výdajů, a tedy méně než 30.000 Kč.

Pokud hodláte čerpat kombinační bonus, pak by přímé realizační výdaje v podoblasti D.4 měly dosahovat alespoň 40.000 Kč, abyste na podpoře za dobíjecí bod obdrželi dotaci 20.000 Kč, což je minimální podmínka udělení kombinačního bonusu."


Podle mě máte od nich špatnou odpověď. Nikde není napsáno , že na D4 je podpora 50%. Podpora je brána jako maximální částky na uvednou podoblast, jako např. těch 30 tis. za wall box jako maximum. Ale % jsou brány za celou žádost tedy 50% na wall box dostanete, pokud budete žádat samostatně.

Pokud budete žádat s FVE tak už dostanete 60% za kombinaci opatření +10 tis. bonus a pokud máte na FVE vyčerpáno třeba jen 40% tak vám zbyde na wall box až třeba 100%.

Příklad:
VFE za 500 tis. na max. podporu 205 tis.
wall box za 30 tis. max podpora 30 tis.
dotační bonus 10. tis.
maximální podpora bude 205+30+10=245 tis. ale max 60% investice
investice je 530 tis. z toho 60% je 318 tis. tj dostanete podporu max 245 tis. tedy prakticky na wall box dostanete 100%
cena po podpoře pro Vás je 530-245 = 285 tis.

Pokud by jste měl jen elektrárnu tak Vás to bude stát 500-205 = 295 tis. takže se dá říci že wall bax zadarmo a ještě +10 tis.

Ještě lepší to je se dvěma wall boxama, protože položení kabelu je jen jedno a jeden snímač proudu.
Ele-M
Příspěvky: 11
Registrován: pon 21. úno 2022 12:32:26

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Ele-M » stř 23. úno 2022 18:27:47

Citigo e IV píše:
Ele-M píše:


Dobrý den, na můj dotaz ohledně kombinačního bonusu a bonusu na nabíječku (chceme realizovat FVE a kombinace s nabíječkou mě zaujala) mi SFZP emailem odpověděl:
"...V případě podpory D.4 není možno chápat maximální podporu 30.000 Kč na jeden dobíjecí bod jako paušál. Platí obecné pravidlo: podporu v maximální výši 30.000 Kč dostanete pouze pakliže přímé realizační výdaje převýší dvojnásobek této hodnoty. Nepřevýší-li, dostanete polovinu Vašich přímých realizačních výdajů, a tedy méně než 30.000 Kč.

Pokud hodláte čerpat kombinační bonus, pak by přímé realizační výdaje v podoblasti D.4 měly dosahovat alespoň 40.000 Kč, abyste na podpoře za dobíjecí bod obdrželi dotaci 20.000 Kč, což je minimální podmínka udělení kombinačního bonusu."


Podle mě máte od nich špatnou odpověď. Nikde není napsáno , že na D4 je podpora 50%. Podpora je brána jako maximální částky na uvednou podoblast, jako např. těch 30 tis. za wall box jako maximum. Ale % jsou brány za celou žádost tedy 50% na wall box dostanete, pokud budete žádat samostatně.

Pokud budete žádat s FVE tak už dostanete 60% za kombinaci opatření +10 tis. bonus a pokud máte na FVE vyčerpáno třeba jen 40% tak vám zbyde na wall box až třeba 100%.

Příklad:
VFE za 500 tis. na max. podporu 205 tis.
wall box za 30 tis. max podpora 30 tis.
dotační bonus 10. tis.
maximální podpora bude 205+30+10=245 tis. ale max 60% investice
investice je 530 tis. z toho 60% je 318 tis. tj dostanete podporu max 245 tis. tedy prakticky na wall box dostanete 100%
cena po podpoře pro Vás je 530-245 = 285 tis.

Pokud by jste měl jen elektrárnu tak Vás to bude stát 500-205 = 295 tis. takže se dá říci že wall bax zadarmo a ještě +10 tis.

Ještě lepší to je se dvěma wall boxama, protože položení kabelu je jen jedno a jeden snímač proudu.

Ptala jsem se na SFŽP právě proto, že to nebylo jasně formulované - včetně toho, že jsem nastínila 4 různé možnosti interpretace- včetně jedné, která odpovídá Vašemu příkladu... Písemná odpověď byla bohužel taková, která odpovídala té nejkonzervativnější. (Pravda je, že telefonát z SFŽP o několik týdnů dříve byl pozitivnější. Ale pak přišel ten email... Zřejmě si doladili postupy a nejasnosti. Nezdá se mi, že by to mohl jeden člověk řešit tak a druhý jinak... ale všechno je možné)

Má už někdo přímo zkušenost s NZÚ 2021+, u koho to bylo z SFŽP schváleno tou "lepší" variantou?
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Citigo e IV » stř 23. úno 2022 19:44:16

Varianta je jen jedna a to ta co je v závazných pokynech, udělal jsem Vám výcuc. Jednoduše podpora je 50%, při více opatřeních 60%. Bonus 10 tis. dostanete pouze pokud bude podpora aspoň 20 tis. na tu druhou oblast. Taky tam je napsané, že výše podpory nemůže přesáhnout realizační výdaje,
to je logické když bude faktura na wall box 25 tis. logicky nedostanete dotaci 30 tis, ale jen těch 25.

Jak jsem psal máte špatnou odpověď, doporučuji tedy osobní konzultaci, na telefonu a mailu může být kdokoliv.
A tyky důrazně doporučuji nechat udělat VFE a WAll box od jedné firmy , jednak když to nebude spolu komunikovat, tak kvůli reklamaci a taky proto že jedna firma Vám pružně přeleje fakturaci z elektrárny na wall box, aby byla podpora v max. výši.
Přílohy
podpora02.JPG
podpora01.JPG
Ele-M
Příspěvky: 11
Registrován: pon 21. úno 2022 12:32:26

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Ele-M » stř 23. úno 2022 19:51:14

cernymotyl píše:Takže Wallbox v hodnotě 15.000 Kč musí někdo zapojit a vyúčtovat si za to 40 kolíků, abyste dostal dotaci? :roll:

Pokud platí ta konzervativní varianta a pokud chcete kombinační bonus, tak ano.

Pokud nechcete kombinační bonus, tak tam žádné omezení není- dostanete 50% přímých realizačních výdajů, max. 30.000 Kč na 1 resp. 60.000 Kč na 2 wallboxy. Tj cena projektu + materiálu (např. wallbox, sloupek, kabeláž, jističe, chrániče, něco na to dynamické řízení výkonu, atd)+ práce (montáž, výkop, betonování apod, revize)+...
Když to bude celkem za 15.000 Kč, tak dostanete 7.500 Kč
Ele-M
Příspěvky: 11
Registrován: pon 21. úno 2022 12:32:26

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Ele-M » stř 23. úno 2022 19:59:59

Citigo e IV píše:Varianta je jen jedna a to ta co je v závazných pokynech, udělal jsem Vám výcuc. Jednoduše podpora je 50%, při více opatřeních 60%. Bonus 10 tis. dostanete pouze pokud bude podpora aspoň 20 tis. na tu druhou oblast. Taky tam je napsané, že výše podpory nemůže přesáhnout realizační výdaje,
to je logické když bude faktura na wall box 25 tis. logicky nedostanete dotaci 30 tis, ale jen těch 25.

Jak jsem psal máte špatnou odpověď, doporučuji tedy osobní konzultaci, na telefonu a mailu může být kdokoliv.
A tyky důrazně doporučuji nechat udělat VFE a WAll box od jedné firmy , jednak když to nebude spolu komunikovat, tak kvůli reklamaci a taky proto že jedna firma Vám pružně přeleje fakturaci z elektrárny na wall box, aby byla podpora v max. výši.

Díky moc, tak já si tedy radši udělám výlet do Prahy a budu ťukat na konkrétní dveře :-)
S dodavatelem FVE zkusíme projednat to řešení subdodávkou, která ale bude na jedné faktuře. (Jen potřebujeme, aby rodinná rada rozhodla, který wallbox je ideál nebo alespoň akceptovatelný ;) )
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Citigo e IV » stř 23. úno 2022 20:07:52

Ele-M píše:
cernymotyl píše:Takže Wallbox v hodnotě 15.000 Kč musí někdo zapojit a vyúčtovat si za to 40 kolíků, abyste dostal dotaci? :roll:

Pokud platí ta konzervativní varianta a pokud chcete kombinační bonus, tak ano.

Pokud nechcete kombinační bonus, tak tam žádné omezení není- dostanete 50% přímých realizačních výdajů, max. 30.000 Kč na 1 resp. 60.000 Kč na 2 wallboxy. Tj cena projektu + materiálu (např. wallbox, sloupek, kabeláž, jističe, chrániče, něco na to dynamické řízení výkonu, atd)+ práce (montáž, výkop, betonování apod, revize)+...
Když to bude celkem za 15.000 Kč, tak dostanete 7.500 Kč


Jakmile budete v jedné žádosti brát podporu na FVE a Wall box, tak už to je kombinace a dostanete dotaci 60%.
50% pouze při dotaci samotného wall boxu což asi nikdo dělat nebude a wall box na 15 tis. s dynamickým řízením, kabelaží, botonováním, výkopem atd. asi nikdo neudělá. A důležité při té kombinaci stál wall box aspoň 20 tis. , pak máte nárok na kombinační bonus 10. tis.
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Citigo e IV » stř 23. úno 2022 20:10:48

Ele-M píše:
Citigo e IV píše:Varianta je jen jedna a to ta co je v závazných pokynech, udělal jsem Vám výcuc. Jednoduše podpora je 50%, při více opatřeních 60%. Bonus 10 tis. dostanete pouze pokud bude podpora aspoň 20 tis. na tu druhou oblast. Taky tam je napsané, že výše podpory nemůže přesáhnout realizační výdaje,
to je logické když bude faktura na wall box 25 tis. logicky nedostanete dotaci 30 tis, ale jen těch 25.

Jak jsem psal máte špatnou odpověď, doporučuji tedy osobní konzultaci, na telefonu a mailu může být kdokoliv.
A tyky důrazně doporučuji nechat udělat VFE a WAll box od jedné firmy , jednak když to nebude spolu komunikovat, tak kvůli reklamaci a taky proto že jedna firma Vám pružně přeleje fakturaci z elektrárny na wall box, aby byla podpora v max. výši.

Díky moc, tak já si tedy radši udělám výlet do Prahy a budu ťukat na konkrétní dveře :-)
S dodavatelem FVE zkusíme projednat to řešení subdodávkou, která ale bude na jedné faktuře. (Jen potřebujeme, aby rodinná rada rozhodla, který wallbox je ideál nebo alespoň akceptovatelný ;) )


Do Prahy jezdit nemusíte, přijmou Vás i u Vás v regionu, dáte kávu , popovídáte :D já když sem potřeboval poradit s dotací na elektroauto, tak jsem
tam na kávu jezdil docela pravidelně a všechny školení zdrama

https://novazelenausporam.cz/kontakty/
Ele-M
Příspěvky: 11
Registrován: pon 21. úno 2022 12:32:26

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Ele-M » stř 23. úno 2022 20:36:35

Citigo e IV píše:Do Prahy jezdit nemusíte, přijmou Vás i u Vás v regionu, dáte kávu , popovídáte :D já když sem potřeboval poradit s dotací na elektroauto, tak jsem
tam na kávu jezdil docela pravidelně a všechny školení zdrama

https://novazelenausporam.cz/kontakty/
Středočeský kraj má taky Prahu, takže ať chci nebo ne, Praha mne nemine. Uvidím, jestli budou taky tak milí, jak u Vás :-)
Dodavatel FVE je z jiného kraje (a teoreticky by papírování měl zařizovat taky) - ale to by snad mělo být podle místa realizace.

Akorát že patřím k těm, co nechtějí ztratit úplnou kontrolu nad procesem, co kdyby se něco někde neočekávaně zaseklo apod. - díky tomu jsem objevila v programu NZÚ 2021+ i tu možnost FVE + wallbox (a kombinační bonus) a tlačíme na ni, ač to původně dodavatel neuvažoval... Pak by už nebyla šance na to zlevnit si wallbox (i když ho teď ještě nepotřebujeme; ale stejně dříve nebo později jedno auto bude E)
Ele-M
Příspěvky: 11
Registrován: pon 21. úno 2022 12:32:26

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Ele-M » stř 23. úno 2022 20:40:23

Citigo e IV píše:
Josef píše:
Citigo e IV píše:Obecně jakékoliv zařízení nad 3,7 kW připojované do sítě by se mělo hlásit a udělat revizi.


To se mi nezdá, to by se muselo hlásit jakékoliv BEV připojované do zásuvky 5-tikolík 400V.


Do zásuvky si samozřejmě můžete dát co chcete, bavíme se pevně instalované nabíjecí stanici tzv. wall box

Z diskuze mi uniká- je nebo není třeba ČEZ žádat předem o souhlas s instalací wallboxu?
Nebo stačí pouze ex-post nahlásit zapojení wallboxu (i když zatím nebude používán) a přiložit revizi?

Díky
xdenser
Příspěvky: 315
Registrován: sob 08. led 2022 18:06:00

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod xdenser » stř 23. úno 2022 21:08:45

O zadny souhlas nejde pokud WB je v ramci prideleneho jistice nebo distribucni sazby.
Pokud jde o navyseni vykonu nebo zmenu sazby, musite splnit technicke podminky. A samozrejme CEZ musi potvrdit technickou moznost navyseni vykonu.
Ale vy prece sami si ten WB instalovat nebudete - tak ten elektirkar nebo firma ktera to instaluje ti podminky zna, vcetne jednani s distribuci (CEZ nebo jine).
Pokud checete sazbu na nocni proud pro nabijeni auta - tak to auto musite uz mit, bud' vlastnit nebo mit pravo provozovat.
Ale instalovat (samozrejme odborne) muzete i bez povoleni CEZ (pokud vykon sedi s jisticem).
Pokud vykon nesedi tak tak jak tak musite rozplombovat jistic a oznamit CEZ, to ma pravo delat jenom elektrikar a on prece nebude to delat pokud to technicky nejde. Tak ze radej ptat ne na foru ale u elektrikare.
ID.3 1st Plus, 58kWh (2020); TMY RWD MiG (2023)
mp1
Příspěvky: 233
Registrován: sob 06. kvě 2017 15:21:15

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod mp1 » pát 25. úno 2022 19:19:33

v sobotu som mal návčtevu a nevedeli sa dočkať, aby ma podpichli
generálny riaditeľ mestskej firmy je divný a chcel elektroauto, lebo vo viedni môťe do centra kde má rodinu.
naviac mu (lízing?) nevedel v mieste dodať auto v požadovanej farebnej kombinácii
najbližšie v jednosto km vzdialenom meste.
šiel poň šéf autodopravy. plne nabitým skoro nedorazil. auto má vraj papierový dojad 600km.
na riaditeľstve už preň bolo zriadené nabíjanie v garáži za 10k€. lenže auto nedobilo. prišlo sa na to, že nabíjačka je pre hybrid.
aby mohli to (nepresnené) auto nabíjať, bolo treba nájsť miesto DO 16m od trafa, zmeniť zmluvu o pripojení budovy riaditeľstva, revíziu a (walbox?) za € 20.000.00!
odhadujem,že 50 tis euro stojí bmw i3.
Uživatelský avatar
Radovan
Příspěvky: 1168
Registrován: sob 05. pro 2015 18:01:29
Bydliště: Ostrava-Plesná
Kontaktovat uživatele:

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Radovan » ned 27. úno 2022 23:53:57

Promiňte, to je taková slátanina, že to nemá hlavu ani patu. Můžete být konkrétní? Typ auta, baterie, odkud ho vezli atd. Nabíječka jen pro hybrid neexistuje, to je nesmysl. BEV nabijete z každé obyčejné zásuvky. Ledaže Vám neseděly konektory. Prostě napište znovu, o čem to bylo.
EV Peugeot Ion nový 4/2014 dnes 105 tis. km, 5/2016 ojetý pro ženu 55 tis. (69 celkem), elektrokolo Agogs SilverGo 10/2013, doma FVE 3,6kWp 9/2009, solární panely Vaillant 6/2010, vrtaná studna 1999, permakulturní zahrada 2017, dřevodům sendvič.panel 2000
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4024
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Josef » pon 28. úno 2022 10:30:39

Já bych řekl, že celé to je smyšlené a mám chuť to smazat. Plně nabité auto neujede 100 km a Wallbox za 10 tis. EUR, celé je to kravina.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Uživatelský avatar
Radovan
Příspěvky: 1168
Registrován: sob 05. pro 2015 18:01:29
Bydliště: Ostrava-Plesná
Kontaktovat uživatele:

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Radovan » stř 02. bře 2022 8:50:08

Smazání bude nejrozumnější.
EV Peugeot Ion nový 4/2014 dnes 105 tis. km, 5/2016 ojetý pro ženu 55 tis. (69 celkem), elektrokolo Agogs SilverGo 10/2013, doma FVE 3,6kWp 9/2009, solární panely Vaillant 6/2010, vrtaná studna 1999, permakulturní zahrada 2017, dřevodům sendvič.panel 2000
kamils
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 16. bře 2023 10:45:56

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod kamils » ned 26. bře 2023 10:58:32

rob.brno píše:Narazil jsem na požadavky EGd k používání wallboxů. Má v požadavcích u wallboxů s výkonem vyšším než 3,7kW povinnost žádat o schválení jejich připojení. Jedná se i o obyčejné domácnosti.
https://www.egd.cz/sites/default/files/ ... _04b_0.pdf

Dále má v příloze ke smlouvě o připojení požadavek na vyvedení vynuceného odpojeni wallboxů do eletroměrového rozvaděče, podobně jako u fotovoltaik. Viz příloha.
¨
Čez to bude mít jistě podobně.
Co na to říkáte, setkal jste se s tím někdo už v praxi?

Aktuálně se taky zajímám o tarif D27 a našel jsem v podmínkách připojení od čezu:
cez.png
cez.png (40.48 KiB) Zobrazeno 5600 x

https://www.cezdistribuce.cz/webpublic/ ... inkynn.pdf
Je to pravděpodobně standard pro všechny distributory, že po 1.dubnu 22 musí mít wallbox (EMO) možnost dálkového odpojení s výjimkou pro rodinné domy.
Nevíte jak je to u D27 s časy nízkého tarifu, jak často se mění, kryjí se s nízkou cenou na spotu (okolo 3h)?
xdenser
Příspěvky: 315
Registrován: sob 08. led 2022 18:06:00

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod xdenser » ned 26. bře 2023 14:34:18

CEZ nekde ti casy ma zverejnene ale musis tam zadat kod ktery je uveden na tvem HDO stykaci. Takze pokud ho jeste nemas tak nemuzes se to dozvedet. Ale myslim si ze to je vice mene stejne v ramci stejne lokality.
U me (v Ricanech) je to zhruba od 22:45 po cca 06:00, rano jsem to nesledoval kdy se to vypina presne. Auto do te doby uz je davno nabite.
Mam d27 us pres rok a nemenilo se to.
ID.3 1st Plus, 58kWh (2020); TMY RWD MiG (2023)
kamils
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 16. bře 2023 10:45:56

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod kamils » pon 27. bře 2023 9:02:59

Díky za info.