Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Blazer_cz

Re: Nabíjí někdo EV z fotovoltaiky?

Příspěvekod Blazer_cz » pon 07. říj 2019 23:31:54

Mike píše:
Rád bych poprosil o odkaz na baterie 10kWh za 50000 Kč.

konknete treba sem na baterie z EV http://forum.mypower.cz/viewforum.php?f=64[/quote]

a) Olověné jsou nepoužitelné kvůli počtu cyklů a jiné nabíjecí charakteristice. Hybridní měniče které mne zajímají mívají vestavěné měniče pro Lithiové baterie které se nabíjí jinak.
b) nejedná se o nové baterie ale bazar všeho možného. Díky tomu je většinou těch článků míň než je potřeba a u Lithiových bych se stejně neudržel s cenou pod 50 tisíc.
Nissan Leaf 2013 23kWh, VW Golf V Variant 1,9TDI
Mike

Příspěvekod Mike » úte 08. říj 2019 9:58:44

Blazer_cz píše:
Mike píše:
Rád bych poprosil o odkaz na baterie 10kWh za 50000 Kč.

konknete treba sem na baterie z EV http://forum.mypower.cz/viewforum.php?f=64

a) Olověné jsou nepoužitelné kvůli počtu cyklů a jiné nabíjecí charakteristice. Hybridní měniče které mne zajímají mívají vestavěné měniče pro Lithiové baterie které se nabíjí jinak.
b) nejedná se o nové baterie ale bazar všeho možného. Díky tomu je většinou těch článků míň než je potřeba a u Lithiových bych se stejně neudržel s cenou pod 50 tisíc.[/quote]
Olovene nema smysl resit. Jednoduche a rychle reseni je Li z EV.
Mishaczech

Příspěvekod Mishaczech » úte 03. pro 2019 7:34:25

Tak to zkusím maličko oživit - řešil jste někdo nabíjení pomocí wattrouteru namísto topný spirály v bojleru?
Prostě zvlášť zásuvka v garáži připojená místo bojleru z wattrouteru do který by byla zapojená 1F dodávaná nabíječka od auta. Dobíjím jen když mám nabitý akumulátory v baráku a byly by přetoky...

Problém vidím v tom, že tam jednou poteče 300W a jednou třeba 3,5KW a moc nevím jak si to ta nabíječka u auta pobere.
petr.balas

Příspěvekod petr.balas » úte 03. pro 2019 8:12:43

Toto je nutné řešit speciální nabíječkou, která bude umět komunikovat s WattRouterem, t.j výkon nebude řídit přímo WattRouter ale až ta nabíječka podle pokynů z WattRouteru. Nabíječka komunikuje s autem a říká mu, jaký maximální výkon si auto může vzít. Auto si může brát méně ale nikoliv více. Trochu omezení je v tom, že ta regulace je v rozmezí 6 - 16 A, t.j. nejde to od nuly (pro hnidopichy 6 - 48 A ale tak výkonný měnič nemá :-) ).

Prakticky - WattRouter má 0 - 10 V výstup pro regulaci, EVSE kit má pro omezení napěťový vstup, takže by mohl stačit nějaký napěťový dělič. Problémem je to minimum 6 A, tady by se chtělo domluvit s autory WattRouteru, zda by toto nebyli schopni ošetřit.
Hyundai Kona 1 rok, 30.000 km, (bylo: Nissan Leaf 24kWh - 4 roky, 115.000 km)
dracekvo

Příspěvekod dracekvo » úte 03. pro 2019 10:28:30

Někdo to řešil na zahraničním fóru, že 6A pro něj stále bylo moc.
Nakonec to vyřešil trafem 220/110V. Tj. začíná jako kdyby to bylo od 3A. Ale je třeba si uvědomit, že toto je fakt minimum. Bo třeba ION si bere pro vlastní spotřebu zhruba těch 600W. Takže je otázka jesli má smysl dobíjet méně jak těch 6A. Aby to pak jen nezásobovalo elektroniku auta a do baterie nic nelezlo.
Peugeot Ion 2012 (koupeno 2018 58 tis. km, nyní 81 tis. km)
Mishaczech

Příspěvekod Mishaczech » úte 03. pro 2019 17:06:42

Tak toto řešení asi nemá. Další nabíječku kupovat fakt nechci, dvě mi stačí :-)

V tom případě mě napadla myšlenka č.2 - baterie v domě plně dobité - automaticky sepnout zásuvku v garáži s nabíječkou co bude brát 12A/1f (část do ní půjde z panelů a část z baterie v domě)... Ve chvíli kdy mají baterie v domě třeba 80% tak zase vypnout a počkat až se dobije ze sluníčka?
petr.balas

Příspěvekod petr.balas » úte 03. pro 2019 18:57:11

Mishaczech píše:V tom případě mě napadla myšlenka č.2 - baterie v domě plně dobité - automaticky sepnout zásuvku v garáži s nabíječkou co bude brát 12A/1f (část do ní půjde z panelů a část z baterie v domě)... Ve chvíli kdy mají baterie v domě třeba 80% tak zase vypnout a počkat až se dobije ze sluníčka?

Jj. takto to nakonec řeším i já. + zajistit sepnutí dobíjení z nočního proudu aby se to donabíjelo, pokud sluníčko nestačí.
Hyundai Kona 1 rok, 30.000 km, (bylo: Nissan Leaf 24kWh - 4 roky, 115.000 km)
dracekvo

Příspěvekod dracekvo » úte 03. pro 2019 19:31:49

Než jsem zrušil elektrárnu, tak jsem to tak chtěl řešit.
Dobíjet co to pude ze slunička, pak při poklesu baterek pod nějakou mez to utnout a pomocí navzájem mechanicky blokovaných stykačů tam potom pustit noční proud, aby se auto do rána určitě dobilo.
Ale záleží jak to máš řešené. Já měl čistý ostrov, proto sem tam ještě musel řešit bezpečné přepínání mezi VFE a DS.
Peugeot Ion 2012 (koupeno 2018 58 tis. km, nyní 81 tis. km)
Mishaczech

Příspěvekod Mishaczech » úte 03. pro 2019 20:04:41

petr.balas píše:Jj. takto to nakonec řeším i já. + zajistit sepnutí dobíjení z nočního proudu aby se to donabíjelo, pokud sluníčko nestačí.

Zajištění nočního proudu nepotřebuji, mám tarif D57d a tam je rozdíl jen v ceně distribuce, tj. zhruba 100Kč/1MWh. Tarif mám od nejmenované společnosti za 990Kč/MWh bez DPH ať je noční a nebo ne.

dracekvo píše:Než jsem zrušil elektrárnu, tak jsem to tak chtěl řešit.
Dobíjet co to pude ze slunička, pak při poklesu baterek pod nějakou mez to utnout a pomocí navzájem mechanicky blokovaných stykačů tam potom pustit noční proud, aby se auto do rána určitě dobilo.
Ale záleží jak to máš řešené. Já měl čistý ostrov, proto sem tam ještě musel řešit bezpečné přepínání mezi VFE a DS.

Zatím nijak, jsem ve fázi plánování a návštěv firem co to dělají. Prozatím je v plánu hybrid s dotací, 10KW asynchronní měnič Goodwee, 9.8KWh baterie H48050 a cca 5.8KWp na střeše rozdělené do 2 MPPT, jeden na východ a druhý na jih. Ideál by byl něco s třema MPPT (Z-J-V), ale to asi neexistuje. Fotovoltaika není primárně určená pro dobíjení auta, měla by to být sekundární funkce. Mám trvalou spotřebu kolem 1KWh nonstop i bez auta. V létě díky bazénu a klimatizaci ještě víc...