Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Moderátor: Josef

rob.brno
Příspěvky: 55
Registrován: úte 15. pro 2015 17:35:57

Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod rob.brno » stř 26. led 2022 7:26:25

Narazil jsem na požadavky EGd k používání wallboxů. Má v požadavcích u wallboxů s výkonem vyšším než 3,7kW povinnost žádat o schválení jejich připojení. Jedná se i o obyčejné domácnosti.
https://www.egd.cz/sites/default/files/ ... _04b_0.pdf

Dále má v příloze ke smlouvě o připojení požadavek na vyvedení vynuceného odpojeni wallboxů do eletroměrového rozvaděče, podobně jako u fotovoltaik. Viz příloha.
¨
Čez to bude mít jistě podobně.
Co na to říkáte, setkal jste se s tím někdo už v praxi?
Přílohy
eon.JPG
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4024
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Josef » stř 26. led 2022 8:32:11

To vypadá, že chtějí dálkově řídit, kdo bude nabíjet a kdo ne.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Citigo e IV » stř 26. led 2022 9:40:09

Obecně jakékoliv zařízení nad 3,7 kW připojované do sítě by se mělo hlásit a udělat revizi. Že to nikdo nedělá je jiná věc. S ohledem na dotace na wall boxy to bude asi dost často probírané téma. Nechal jsem to zjistit na čezu jak to je s tím odpojováním a uvidíme co pošlou. Neviděl bych to tak horké člověk obvykle nejezdí s EV na doraz a když by náhodou wall box jednou za rok nešel, dá se to hodit na kabel do zásuvky a ráno si dojet na DC stanici.
Paradoxní je že Vám můžou vypnout wall box i když nabíjíte z vlastní fotovoltaiky a můžou Vám vypnout i tu fotovoltaiku :D .

Proti tomu je jediná obrana investovat do systému sice dražšího, ale co se umí přepnout do plnýho ostrova
rob.brno
Příspěvky: 55
Registrován: úte 15. pro 2015 17:35:57

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod rob.brno » stř 26. led 2022 10:04:49

Citigo e IV píše:Obecně jakékoliv zařízení nad 3,7 kW připojované do sítě by se mělo hlásit a udělat revizi. Že to nikdo nedělá je jiná věc. S ohledem na dotace na wall boxy to bude asi dost často probírané téma. Nechal jsem to zjistit na čezu jak to je s tím odpojováním a uvidíme co pošlou. Neviděl bych to tak horké člověk obvykle nejezdí s EV na doraz a když by náhodou wall box jednou za rok nešel, dá se to hodit na kabel do zásuvky a ráno si dojet na DC stanici.
Paradoxní je že Vám můžou vypnout wall box i když nabíjíte z vlastní fotovoltaiky a můžou Vám vypnout i tu fotovoltaiku :D .

Proti tomu je jediná obrana investovat do systému sice dražšího, ale co se umí přepnout do plnýho ostrova


Že by na pevnou instalaci wallboxu měla být provedena revize, je vpořádku.
Že by se mělo spotřebiče nad 3,7kw hlásit, kde je to dáno?
Co se za elměrem a jističem připojí(pokud to nemá vliv na kvalitu sítě-flikr, a pod.) je pouze záležitost majitele(výjma výrobního zařízení např.FVE). A aby tím nepřetěžoval sít distributora je dáno právě tím jističem. Dejte prosím vědět až vám Čez pošle odpověd.
Jde také o to, že k tomu odpojování potřebujete od elměru k wallboxu dovést alespon 2x drát a ne každý to má připraveno.
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4024
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Josef » stř 26. led 2022 12:54:09

Citigo e IV píše:Obecně jakékoliv zařízení nad 3,7 kW připojované do sítě by se mělo hlásit a udělat revizi.


To se mi nezdá, to by se muselo hlásit jakékoliv BEV připojované do zásuvky 5-tikolík 400V.
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Uživatelský avatar
xlfd
Příspěvky: 64
Registrován: pon 01. lis 2021 8:42:17
Bydliště: Valašské Klobouky
Kontaktovat uživatele:

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod xlfd » stř 26. led 2022 14:55:29

My jsme jednali o změně sazby na d27 (i změnu dodavatele) a to po nás něco takového chtěli. Ale taky je nutné mít HDO a na to zatím nemáme přípravu a budeme elektroměr i hlavní jistič přemísťovat na hranici pozemku, tak se to tím zpozdilo a nakonec jsme to do zimy nestihli, tak to budeme řešit až letos.

Nakonec jsem si taky spočítal, že s naším nájezdem a spotřebou v domě, nám aktuálně zasba d27 oproti d01 nevychází lépe.

A nakonec to bylo dobře, že jsme dodavatele nezměnili.
Peugeot Ion (najeto my: 14,4 tisíc km (za 2,5 let) [Konečná cena na využitý km: 9,77 Kč])
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Citigo e IV » stř 26. led 2022 15:50:22

Josef píše:
Citigo e IV píše:Obecně jakékoliv zařízení nad 3,7 kW připojované do sítě by se mělo hlásit a udělat revizi.


To se mi nezdá, to by se muselo hlásit jakékoliv BEV připojované do zásuvky 5-tikolík 400V.


Do zásuvky si samozřejmě můžete dát co chcete, bavíme se pevně instalované nabíjecí stanici tzv. wall box
Uživatelský avatar
Josef
Moderátor
Příspěvky: 4024
Registrován: čtv 27. dub 2017 5:11:54

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Josef » stř 26. led 2022 16:21:26

Pak si stačí do 5-tikolíku dát Walbox :)
Audi Q4 Sportback e-tron 50
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Citigo e IV » stř 26. led 2022 17:01:02

Na to asi těžko dotanete dotaci, aspoň jsem to pochopil podle původního dotazu, že to řeší kvůli dotaci. S dotací by mohl být problém jestli to nebudou chtít doložit.
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Štemba » stř 26. led 2022 18:39:27

Wallbox na dotaci bude spíš záležet na faktuře. Aby byla od firmy s registrací na NZÚ.
Uživatelský avatar
stejk
Příspěvky: 679
Registrován: ned 16. pro 2018 5:31:05

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod stejk » pát 28. led 2022 6:31:14

rob.brno píše:A aby tím nepřetěžoval sít distributora je dáno právě tím jističem.
Jeden wallbox/vůz asi ano, nepřetíží. Problémy mohou asi začít vznikat u většího množství vozů v blízké lokalitě u sebe. Podle mého (ničím nepodloženého neodborného) názoru je, že naslibovaný rezervovaný výkon prostě není k dispozici pro všechny nyní realizované přípojky. Jak mi bylo vysvětleno, při návrhu existuje(používá se) součinitel soudobosti, kde výsledkem projekce není dostatečný maximální výkon pro všechny přípojky současně. Počítá se s určitým pravděpodobnostním rozdělením zátěže podle skupin zátěže. Téměř až podvod na spotřebitele, kdy sice platíte za rezervovaný výkon, ale ten vám není možné dodat, protože při návrhu se vychází z předpokladu, že vaše rozložení a charakter zátěže bude ponížený součinitelem soudobosti. Projektant navrhne a postaví se řešení distribuční sítě ekonomické (v souladu s normama), ale výsledkem může být tato regulace, a v extrémních případech odpojování nabíjení (odhaduji ve špičce) nebo nepovolení instalace. https://elektrika.cz/data/clanky/jak-rozumne-stanovit-soudobost-a-jak-prokazat-ze-jsou-rozvody-spravne-dimenzovany Očekávám, že mě projektanti nyní za tento text ukřižují :D
Uživatelský avatar
Radovan
Příspěvky: 1168
Registrován: sob 05. pro 2015 18:01:29
Bydliště: Ostrava-Plesná
Kontaktovat uživatele:

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Radovan » pát 28. led 2022 7:49:21

Ono je to docela jednoduchá selská logika. Když jsem se stěhoval v roce 2000 do nového domu, tak museli vyměnit posledních 36 metrů drátů, protože už na tom visely 2 baráky a třetí se prostě nevešel. Za 22 let se několik domů kolem zvětšilo o 1-2 bytové jednotky a rodiny v nich a k tomu vyrostlo dalších 17 domů. Přesto vedení zůstalo stejné. Pokud existuje zákon zachování hmoty a energie, pak jsme to museli mít na přívodu do ulice v roce 2000 dimenzováno na střední fabriku :D Nebo nás někdo podvádí s rezervovaným příkonem, který není.
EV Peugeot Ion nový 4/2014 dnes 105 tis. km, 5/2016 ojetý pro ženu 55 tis. (69 celkem), elektrokolo Agogs SilverGo 10/2013, doma FVE 3,6kWp 9/2009, solární panely Vaillant 6/2010, vrtaná studna 1999, permakulturní zahrada 2017, dřevodům sendvič.panel 2000
Uživatelský avatar
Lama
Příspěvky: 1870
Registrován: pát 13. bře 2020 9:34:02

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Lama » pát 28. led 2022 9:25:25

Radovan píše:Ono je to docela jednoduchá selská logika. Když jsem se stěhoval v roce 2000 do nového domu, tak museli vyměnit posledních 36 metrů drátů, protože už na tom visely 2 baráky a třetí se prostě nevešel. Za 22 let se několik domů kolem zvětšilo o 1-2 bytové jednotky a rodiny v nich a k tomu vyrostlo dalších 17 domů. Přesto vedení zůstalo stejné. Pokud existuje zákon zachování hmoty a energie, pak jsme to museli mít na přívodu do ulice v roce 2000 dimenzováno na střední fabriku :D Nebo nás někdo podvádí s rezervovaným příkonem, který není.

Třeba spoléhají na vaši FVE :D
KONA_CZ Premium 2020/07/17 (82+ t.km za 13,5 kWh/100km dle PP)
IONIQ Ultimate 2018 (41 t.km s průměrem 12,0 kWh/100km dle PP)
MiEV 2014 (20 t.km)
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Citigo e IV » pát 28. led 2022 11:14:21

S tím souhlasím, rezervovaný příkon ,určitě neznamená to, že by mohli všichni uživatelé souběžně využívat své jističe na 100% , ale že mají možnost odebírat do výše svého jističe. A ty wall boxy jim v tom dělají zmatek, protože auto se nabíjí dlouhodobě a je to něco jiného, než když pustíte na 5 minut svářečku, nebo pořežete na cirkulárce dříví.

Nicméně ani za 3 dny nemám žádnou relevatní informaci, u čez nic neví a nechápou co po nich chci, dokonce se mě operátorka zeptala, jestli je to můj požadavek na dálkové odpojení :D . Takže na vlnu dotací na wall boxy nejsou připraveni :lol:

Nicméně na dotaci v povinné dokumentaci není ani zmínka o ditributorovi, žádný protokol o paraelním připojení jako u VFE atd.
Jen technická zpráva a výkresová dokumentace, revize zmíněná není, ale to beru jako samozřejmost. Možná budou chtít nějaká opatření dodatečně.
Hodlám si dvě nabíječky domů pořídit je škoda té možnosti nevyužít , kdo Vám dnes dá 60 tis. a mít doma systém s řízením dle aktuálního odběru, není od věci, člověk nemusí řešit kdy dát nabíjet auto a platit za větší jistič je škoda.
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Štemba » pát 28. led 2022 18:21:24

Akorát to budou muset být dva wallboxy po 60k,čili dát ze svyho dalších 60k. (datace je 30k na jeden a současně max 50%).
Poskládat to se dvěma vývodama půjde i s regulaci za 30 - 50k...
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Citigo e IV » pát 28. led 2022 18:25:19

No když se to spojí s jiným projektem, třeba s fotovoltaikou, tak je dotace 60% a řeší se cena celé investice a VFE s baterkou je většinou dražší a tak to dorovná tu cenu. Když je šikovná firma, tak to vychází docela dobře. A v ceně wall boxů je kabel a všechno okolo jeho položení tj. vykopové práce atd.
Uživatelský avatar
Štemba
Příspěvky: 264
Registrován: ned 29. bře 2020 18:11:17

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Štemba » pát 28. led 2022 18:29:17

Společně s FVE rozhodně, to je ještě kombinační bonus 10k za více opatření.

Cili nemusí být rozpočet na jednotlivé části, stačí celek? To by bylo fajn.
Uživatelský avatar
Citigo e IV
Příspěvky: 1061
Registrován: pon 15. dub 2019 15:14:00

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Citigo e IV » pát 28. led 2022 19:33:12

Ano zcela určitě dotace v % je za všechny opratření najednou a jsou omezené částkama např. 30 tis. za nabíjecí stanici. Ale je tam podmínka že aby bylo 30 tis. vyplaceno za nabíjecí stanici, musí stát minimálně těch 30 tis. prostě dotace nesmí přesáhnout cenu.
Jak jsem si to dal v hlavě dohromady, tak jsem si k montážím FVE hned udělal papíry i na nabíjecí stanice.
Ele-M
Příspěvky: 11
Registrován: pon 21. úno 2022 12:32:26

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod Ele-M » pon 21. úno 2022 15:55:40

Štemba píše:Společně s FVE rozhodně, to je ještě kombinační bonus 10k za více opatření.

Cili nemusí být rozpočet na jednotlivé části, stačí celek? To by bylo fajn.


Dobrý den, na můj dotaz ohledně kombinačního bonusu a bonusu na nabíječku (chceme realizovat FVE a kombinace s nabíječkou mě zaujala) mi SFZP emailem odpověděl:
"...V případě podpory D.4 není možno chápat maximální podporu 30.000 Kč na jeden dobíjecí bod jako paušál. Platí obecné pravidlo: podporu v maximální výši 30.000 Kč dostanete pouze pakliže přímé realizační výdaje převýší dvojnásobek této hodnoty. Nepřevýší-li, dostanete polovinu Vašich přímých realizačních výdajů, a tedy méně než 30.000 Kč.

Pokud hodláte čerpat kombinační bonus, pak by přímé realizační výdaje v podoblasti D.4 měly dosahovat alespoň 40.000 Kč, abyste na podpoře za dobíjecí bod obdrželi dotaci 20.000 Kč, což je minimální podmínka udělení kombinačního bonusu."
Uživatelský avatar
cernymotyl
Příspěvky: 102
Registrován: sob 24. dub 2021 20:07:30
Bydliště: Kozinec

Re: Egd - schvalování a řízení odpojování wallboxů

Příspěvekod cernymotyl » pon 21. úno 2022 19:00:31

Takže Wallbox v hodnotě 15.000 Kč musí někdo zapojit a vyúčtovat si za to 40 kolíků, abyste dostal dotaci? :roll:
Hyundai Kona 2020 Smart Range 39,2 kWh
Suzuki SX4 2013 1.6 VVT